DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
23.04.2018 - 31.05.2018
dalies:
drukā:

No 23. aprīļa līdz 31. maijam Humanitāro un mākslu zinātņu lasītavā ir apskatāma grāmatu izstāde «Franču gleznotājam, grafiķim Ežēnam Delakruā — 220»

Ežēns Delakruā jeb Eugene Delacroix ir dzimis 1798.gada 26.aprīlī un miris 1863.gada 13. augustā. Delakruā ir bijis slavens franču gleznotājs un grafiķis. Ir viens no ievērojamākiem romantisma virziena pārstāvjiem glezniecībā, kā arī ieviesa ekspresiju. Ežēns Delakruā iesīkstējušai, statiskai akadēmiskai glezniecībai pretim pretstatīja dramatiskus darbus, kuros saliedējot reālos sava laikmeta notikumus ar fantāzijas tēliem, pauda humānisma un brīvību cīņas idejas. Mākslinieks visbiežāk pievērsās vēsturiskām tēmām, dažreiz radot iedvesmu Dantes, Šekspīra, Bairona, Gētes, Valtera Skota rakstnieku darbos, reizēm antīkajā mantojumā. Delakruā brīnišķīgie darbi kļuva par 19. gs. vētrainā sākuma nemierīguma atspulgu. Delakruā bija viens no dižākajiem 19.gs. koloristiem. Viņš bija mākslinieks, kas domā, jūt un izpauž sevi krāsās. Delakruā jau iztēlē redzēja savu darbu, kā vienotu veselumu – tikai pēc tam viņš iedomāto kompozīcijas kopumu sāka sadalīt daļās un izstrādāt formu atsevišķām detaļām. Gleznotājs mācījās no Luvrā izstādīto koloristu darbiem, jo īpaši – no Rubensa gleznām. Netieši tas bija saistīts ar tolaik izplatīto romantismu. Delakruā iedvesmojas no Volfganga Gētes, Valtera Skota, Džordža Bairona un Viktora Igo darbiem. Arī paša Delakruā romantiskā daba saskarē ar viņiem «pamodās»;mākslinieks bija pārņemts ar izcilo vārda meistaru garu un kļuva par pirmo romantisma gleznotāju mākslas vēsturē. Delakruā daudzus sižetus aizguva no iecienītajiem dzejniekiem, taču to darīja, nevis lai pārnestu tos literārās ilustrācijās, bet gan lai izteiktu savā glezniecības valodā vissaviļņojošākās cilvēka emocijas.
Vienlaikus tieši vairāku figūru attiecībās, proti, – drāmā, Delakruā rod savu ideju dabisko un pārsteidzošo izpausmi. Gleznotāja veikums ir kā bezgalīga un daudzveidīga poēma, liriska un dramatiska, kas vēsta arī par kaislībām.

Izstādes mērķis: Iepazīstināt bibliotēkas lietotājus un visus interesentus ar ievērojamu Franču gleznotāju, grafiķi Ežēnu Delakruā.

Izstādes nodaļas:

  • Fakti par Delakruā
  • Delakruā darbi

Papildu informācija:
Nataļja Zeile
Humanitāro un mākslu zinātņu lasītava
E-pasts: natalja.zeile@du.lv