DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
24.02.2023
dalies:
drukā:
Viena no pētījuma vietām Aizkraukles purva un mežu dabas lieguma apkārtnē, kur pētīta sūna zaļā divzobe Dicranum viride. Foto: A. Mežaka.

Daugavpils Universitātē 23. februārī DU pēcdoktorante Dr biol. Anna Mežaka pasniedza lekciju tiešsaistē par epifītisko sūnu un ķērpju metapopulāciju pētījumu Daugavpils Universitātes bakalaura studiju programmas “Vides zinātne” studentiem.

Lekcijā piedalījās arī DU Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes Vides zinātnes un ķīmijas katedras docētāji, kā arī DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Ekoloģijas departamenta pētnieki. Lekcijā tika prezentēti pētījuma rezultāti, kuri iegūti projekta “Epifītu metapopulāciju dinamika boreonemorālā meža ainavā, projekta nr. 1.1.1.2/16/I/001” īstenošanas laikā.

Lekcijas sākumā Anna Mežaka klausītājiem paskaidroja epifītisko sūnu un ķērpju metapopulāciju lielo nozīmi dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības uzturēšanā meža ekosistēmās. Lekcijas gaitā Anna Mežaka stāstīja pētījumiem, kurus viņa ir veikusi kopā ar kolēģiem reto epifītisko sūnu un ķērpju ekoloģijā no sugas indivīda līdz ainavas mērogam. Pētījumā izmantoti dati gan no datubāzēm, gan arī ievācot tos trīs gadu laikā lauka apstākļos boreo-nemorālās mežaudzēs Latvijā. Pētījumā analizēti retu epifītisko sūnu un ķērpju modeļsugu substrāta un biotopa mainīgie mežaudzes un ainavas mērogā. Veikta arī modeļsugu telpiskā analīze un to izplatīšanās spēju novērtējums mežaudzēs. Pētījuma ietvaros veikti transplantācijas eksperimenti dabā, kur epifītisko sūnu un ķērpju modeļsugas transplantētas uz atšķirīgas kvalitātes substrātiem atšķirīgas kvalitātes biotopos. Veikti arī sūnas audzēšanas mēģinājumi no sporām in vitro apstākļos. Lekcijas gaitā veidojās arī diskusijas.

23. februāra vakarā projekta pētījuma rezultāti prezentēti arī Starptautiskā meža bioloģiskās daudzveidības un botānikas tiešsaistes seminārā, kurā piedalījās DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģijas institūta (arī organizēja), Latvijas Universitātes un  Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue studenti un akadēmiskais personāls. Šajā seminārā veidojās jaunas diskusijas un domu apmaiņa arī par nākotnes sadarbības iespējām.

Pētījuma rezultāti sniedz ne tikai ieguldījumu fundamentālās zinātnes attīstībā, bet arī dod pienesumu objektīvai dabas aizsardzības plānošanai un ilgtspējīgai mežsaimniecībai boreonemorālā meža ainavā.

Sīkāka informācija par pētījumu pieejama šeit: https://du.lv/project/epifitu-metapopulaciju-dinamika-boreonemorala-meza-ainava/

Kontaktinformācijai: Dr biol. Anna Mežaka (epasts: anna.mezaka@du.lv)