DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
02.04.2024 - 30.05.2024
dalies:
drukā:

No 02.04.2024. līdz 30.05.2024. Bibliotēkas lasītavā (Parādes ielā 1) skatāma grāmatu izstāde «Stiprā sieva ar Lielo burtu», kas veltīta latviešu dzejnieces, nacionālās pretošanās kustības dalībnieces un politieslodzītās Broņislavas Martuževas 100 gadu  jubilejai.

Dzejniece Broņislava Martuževa ir vesela laikmeta leģenda, kam allaž svarīga bijusi iekšējā brīvība un gara spēks. Viņas dzīves redzējuma pamati veidojušies Latvijas brīvvalsts laikā, pēc tam viņa piedalījās nacionālās pretošanās kustībā, un par to tika apcietināta un izcieta sodu Sibīrijā. Padomju laikos dzejniece uzdrošinājās savos darbos atklāti runāt pretim valdošajai varai. Viņas dzejā atspulgu radušas visdažādākās dabas un dvēseles ainavas – viss mīļais un dārgais, izjustais un izsāpētais. Tika izdoti 13 Broņislavas Martuževas dzejoļu krājumi, no kuriem divi izdoti ar kādas radinieces Evas Martuževas vārdu (darbu izdošana ar savu vārdu Latvijas PSR viņai bija neiespējama). Dzejniece bijusi tautas teicēja, pati sacerējusi dziesmām gan vārdus, gan melodijas. Kinorežisors Zigurds Vidiņš par dzejnieci ir uzņēmis dokumentālo filmu «Gaismas lāse».

Kaut arī dzīvodama tālu no centra un nebūdama ikdienas savstarpējā apritē, viņa ir saņēmusi vairākus apbalvojumus – Triju Zvaigžņu ordeni (1995.), Rakstnieku savienības Gada balvu par dzejoļu krājumu «Nopūtas» (1999.) un Kultūras fonda Spīdolas balvu par dzejas krājumu «Kā putni dzied» (2004.).

Apgāds «Mansards» 2011.gadā pirms Jāņiem izdeva Martuževas pēdējo dzejoļu krājumu «Deg uguntiņa».

No 2009. gada mitinājās Lubānas sociālās aprūpes centrā, mirusi 2012. gada 13. februārī un apglabāta Lubānas Jaunajos kapos.

Izstādes nodaļas:

  • Biogrāfiskās piezīmes
  • Dzeja
  • Dziesmas
  • Publikācijas periodiskajos izdevumos

Izmantotā literatūra:

  1. Latvijas leģendas. – Rīga : Jumava, 2019. – 202. lpp.
  2. https://www.vestnesis.lv/ta/id/42761

Papildu informācija:
Nataļja Zeile
Lasītava
e-pasts: natalja.zeile@du.lv