DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Daugavpils Universitāte īstenojusi Starptautisko vasaras skolu “Padomju militārās vēstures pēdas Latvijas teritorijā”

15.08.2022
dalies:
drukā:

No 2022. gada 1. līdz 10. augustam Daugavpils Universitātes (DU) Humanitārās fakultātes (HF) Latvijas Studiju centrs (LSC) īstenoja starptautisko Vasaras skolu „Padomju militārās vēstures pēdas Latvijas teritorijā”.
Vasaras skola notika hibrīdformātā – programmas dalībnieki apguva programmu klātienē un attālināti, sinhroni un asinhroni, gan veicot lauka pētījumus un piedaloties nodarbībās klātienē, gan strādājot e-vidē, dalībniekiem veicot savstarpējo foto un video materiālu apmaiņu, izmantojot īpaši izstrādātus interaktīvos materiālus, skatoties videoekskursijas un piedaloties nodarbībās attālinātās klātienes formātā.
10 valsts izglītības attīstības aģentūras stipendijas dalībai Vasaras skolā tika piešķirtas studentiem un akadēmiskā personāla pārstāvjiem no Gruzijas, Itālijas, Kazahstānas, Slovākijas, Tadžikistānas, Ukrainas, Azerbaidžānas, Moldovas un Meksikas.
Vasaras skolas sākumposmā notika lauka pētījumi bijušo padomju militāro objektu teritorijās Latgales reģionā. Tika aplūkots Daugavpils cietoksnis, Lociku lidlauks un militārā pilsētiņa, kā arī Nacisma upuru memoriāls Mežciemā, Daugavpilī. Tāpat notika arī ekskursijas uz padomju militārās vēstures muzejiem: Militārās tehnikas ekspozīciju Sventē un 2. pasaules kara muzeju Aglonā.
Vasaras skolas otrajā daļā tika veikta objektu izpēte Kurzemē, dodoties uz Irbenes radioteleskopu kompleksu, Ventspils 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas torni, Padomju robežapsardzes punkts Jūrmalciemā, Liepājas Karostu un Karostas cietumu, Karostas Ziemeļu fortiem.
Vasaras skolas noslēguma diena tika pavadīta, Rīgas reģionā apskatot Mežgarciema pretgaisa aizsardzības padomju militārā pilsētiņu un veicot tās militārā mantojuma analīzi, kā arī dodoties uz “Stūra māju” – bijušo PSRS VDK ēku. Zīmīgs pieturpunkts Rīgā bija demontāžai paredzētais Uzvaras piemineklis kā padomju militārās hegemonijas objekts.
Programmas laikā Vasaras skolas dalībnieki iepazina Daugavpils pilsētu un devās arī uz dažādām Latvijas vietām, kas akcentē būtiskākās Latvijas kultūrvēstures vērtības. Ar Latgales maizes cepšanas tradīcijām dalībnieki iepazinās Aglonas Maizes muzejā, iespaidu par vienu no latviešu literatūras spilgtākajām personībām guva Raiņa mājā Berķenelē, un ar vienu no Latvijas dabas pērlēm sastapās gleznainajā Jūrkalnes stāvkrastā.
Viens no emocionālākajiem nometnes notikumiem bija tikšanās ar romāna “Virsnieku sievas” autori Andru Manfeldi. Romānā aprakstīta Liepājas Karosta padomju stagnācijas laikā.
Vasaras skolas dalībnieki ar interesi klausījās interaktīvas lekcijas un piedalījās diskusijās par padomju militāro mantojumu Baltijas valstīs.
Lai izveidotu pamatprasmes saziņai latviešu valodā vienkāršās sadzīves situācijās, piedaloties lauka pētījumos un meklējot informāciju internetā par vasaras skolas tematiku, programmā tika integrēta arī funkcionālās latviešu valodas apguve ar CLIL metodiku.
Šī gada skolas mērķis bija izpratnes veidošana Vasaras skolas dalībniekiem par padomju hegemoniju Baltijas valstu vēsturē un padomju militāro mantojumu 21. gadsimta Latvijas teritorijā.
Par veiksmīgu programmas apguvi katrs dalībnieks saņēma sertifikātu par programmas apguvi 6 ECTS (Eiropas kredītpunktu pārneses un uzkrāšanas sistēma) apjomā.
Vasaras skolu realizēja DU Humanitārās fakultātes Latvijas studiju centrs. Vasaras skolas komanda: Dr. philol., prof. Maija Burima (Vasaras skolas vadītāja), Diāna Skuķe, Sergejs Poļanskis, Ilmārs Mežaraups
DU Latvijas studiju centra starptautisko vasaras skolu aktualitātēm var sekot vasaras skolas mājas lapā un Facebook.
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.

PAPILDU INFORMĀCIJA

Dr. philol., prof. Maija Burima

DU HF Latvijas studiju centra vadītāja

E-pasts: summerschool@du.lv