DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
20.06.2023
dalies:
drukā:

No 15. līdz 19. maijam Daugavpils Universitātes Bibliotēkas darbinieces Nataļja Zeile un Skaidrīte Pudule Erasmus+ darbinieku mobilitātes programmas ietvaros viesojās Bjalistokas Universitātes (University of Bialystok) Bibliotēkā Polijā, kur piecu dienu laikā iepazinās ar universitātes bibliotēkas darbības pieredzi.

DU Bibliotēkas darbinieces sagatavoja prezentāciju par Daugavpili, universitāti un bibliotēku, izceļot sava darba svarīgākos punktus.

Bjalistokas Universitātes Bibliotēkas (Jerzy Giedroyc University Library) Zinātniskās informācijas nodaļas vadītāja Eva Vitkovska (Ewa Witkowska) bija sagatavojusi interesantu programmu, kuras ietvaros DU bibliotēkas darbinieces tikās ar Bjalistokas Universitātes Bibliotēkas vadību, iepazinās ar Centrālās bibliotēkas struktūru, Iepirkumu daļas darbu, Kataloģizācijas nodaļu, Zinātniskās informācijas nodaļu, Speciālo kolekciju un digitalizācijas nodaļu. Bjalistokas Universitātes bibliotēkas Speciālo kolekciju nodaļas krājumā ir iespieddarbi, kas izdoti līdz 1918. gadam, tā ir seniespiedumu (viens no vērtīgākajiem krājuma priekšmetiem ir Dantes Aligjēri „Komēdija”, kas izdota Venēcijā 1579. gadā), grāmatu, žurnālu, kartogrāfisko izdevumu, fotogrāfiju, pastkaršu, muzikālo materiālu, kā arī mikrofilmu kolekcija. Īpaša uzmanība tika pievērsta Bjalistokas Universitātes Repozitorija darbam – mūsdienīgai zinātniskās komunikācijas metodei, kas piedāvā atvērtu pieeju Open Access publikācijām. Repozitorijs izveidots 2013. gada maijā, tā izveidošanas galvenais mērķis – Bjalistokas Universitātes personāla, doktorantu un studentu zinātniskās darbības veicināšana, nodrošinot zinātnisko pētījumu arhivēšanu, izplatīšanu un ērtu piekļuvi universitātē veiktā zinātniskā darba rezultātiem.

Īpašs universitātes bibliotēkas lepnums ir pēdējā trimdā dzīvojošā Polijas prezidenta Ryszarda Kaczorowskiego kabinets, šobrīd kolekcijā ir gandrīz 3000 grāmatas, žurnāli un dokumenti, kā arī gandrīz 200 piemiņas lietas, dāvanas, medaļas, diplomi, gleznas un personīgās lietas.

Interesanti bija iepazīties ar filiāļu darbu apmeklējot Bjalistokas Universitātes Juridisko bibliotēku (University of Bialystok Law Library), Nacionālās Dramatiskās mākslas akadēmijas bibliotēku (Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art Library), Bjalistokas Tehnoloģiskās universitātes bibliotēku (Bialystok University of Technology Library).

Patīkams bonuss bija universitātes Planetārija un Andžeja un Alīnas Mirču Dabas centra (Andrzej and Alina Myrcha University Centre of Nature) apmeklējums.

Mobilitātes laikā iepazinām Bjalistokas pilsētas vēsturi, arhitektūru, dabu. Bjalistokas galvenā vērtība ir tās vēsturiskās ēkas, no kurām pilsētā ir saglabājušās vairāk nekā divi simti. Atsevišķi pieminēt vēlamies Braņicku pili, ko tās majestātiskā un staltā izskata dēļ mēdz dēvēt par „Poļu Versaļu”. To ieskauj liela parka zona, pastaigājoties pa kuru var apbrīnot gadsimtiem vecus kokus. Bjalistokas mūsdienu iezīme ir sienas gleznojumi. Viens no populārākajiem ir Natalia Rak murālis „Meitene ar lejkannu”, kas izveidots 2013. gadā kampaņas Folk on the Street ietvaros, tajā attēlota meitene poļu tautastērpā, kas no lejkannas lej koku, kas aug ēkas priekšā. Šis sienas gleznojums augstu novērtēts ielu mākslas pazinēju vidū, tas regulāri parādās šai mākslas jomai veltītajās lapās un albumos. Dzīvā komunikācija draudzīgā atmosfērā ļāva uzzināt daudz interesanta par bibliotēku un pilsētu. Liels paldies poļu kolēģiem par atsaucību un dalīšanos pieredzē un zināšanās.

Papildu informācija:
Nataļja Zeile, Skaidrīte Pudule
e-pasts:
natalja.zeile@du.lv
skaidrite.pudule@du.lv