2024. gada augustā Daugavpils Universitāte tika organizēti divi virtuālie Bootcamp semināri jaunajiem zinātniekiem (ECR) Eiropas Savienības Horizon Europe programmas finansētā projekta “Better Life” ietvaros. Semināri koncentrējās uz sabiedrības līdzdarbības pētījumu (SER) prasmju attīstīšanu dažādās ekosistēmās, sniedzot dalībniekiem iespēju apgūt šīs pieejas praktiskus un teorētiskus aspektus.
Semināru cikla pirmā nodarbība norisinājās 2024. gada 16. augustā, savukārt otrā nodarbība – 23. augustā.
Seminārus vadīja DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Ekoloģijas departamenta profesors, Dr. biol. Artūrs Škute un Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides zinātnes nodaļas profesors, Dr.h. ped. Raimonds Ernšteins.
Semināru apmācību cikls, kas sastāv no trīs tematiskajiem blokiem jeb moduļiem – zināšanas, prasmes un kompetence, ir paredzēts jaunajiem zinātniekiem, tai skaitā bakalaura, maģistra un doktora studiju studentiem, zinātniskā doktora grāda pretendentiem un ieguvējiem, galvenokārt no dzīvības zinātņu nozarēm.
Apmācību kursa galvenais mērķis ir sniegt dalībniekiem padziļinātu izpratni par sabiedrības līdzdarbības pētījumu (SER – Socially Engaged Research) plānošanu un īstenošanu dzīvības zinātņu nozarēs, kā arī attīstīt spēju pielietot SER pieeju savā pētnieciskajā darbībā, veidojot nepieciešamās zināšanas, prasmes un kompetences.
Apmācību kursa apjoms ir 2 kredītpunkti (32 akadēmiskās stundas pa 45 minūtēm). Kursu plānots pabeigt līdz septembra beigām, tomēr tā noslēgšana būs atkarīga no dalībnieku mājasdarbu iesniegšanas termiņiem.
Galvenais kursa saturs, saistībā ar SER pieeju, ietver tādas tēmas kā sabiedrības līdzdarbības pētījumu teorija un prakse, sabiedrības interešu grupu tipoloģija un iesaiste, dabas un vides komunikācija (informācija, izglītība/apmācība, līdzdalība un videi draudzīgas rīcības veicināšana), sabiedriskās attiecības un sociālo mediju izmantošana, kā arī līdzdalības projektu attīstība.
Noslēguma novērtējuma ietvaros dalībniekiem ir jāizstrādā projekta darbs, kuru vadīs kursa pasniedzēji. Tas ietvers sabiedrības līdzdarbības pētījumu attīstības vadlīniju izstrādi savā zinātnisko pētījumu jomā. Dalībniekiem būs jāizpilda secīgi mājasdarbi, kas kopsummā veidos gala darbu. Pēc darba prezentācijas un aizstāvēšanas diskusiju seminārā dalībniekiem tiks piešķirti atbilstoši sertifikāti.
Semināri notika Daugavpils Universitātes realizētā Horizon Europe projekta “Sabiedrības līdzdalības nodrošinājums dzīvības zinātņu izcilības attīstībā, izmantojot integrēto digitālo centru ietvaru” (BETTER Life projekta Nr. 101071314) ietvaros.