DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
17.10.2024 - 30.11.2024
dalies:
drukā:

No 17.10.2024. līdz 30.11.2024. Bibliotēkas lasītavā (Parādes ielā 1) skatāma dzejniekam, rakstniekam, politiķim un žurnālistam Kārlim Skalbem veltīta grāmatu izstāde: Rakstniekam Kārlim Skalbem – 145 (7.11.1879. –15.04.1945.).

Kārlis Skalbe ir latviešu literatūras klasiķis un literārās pasakas vecmeistars. Viņa darbi veido vienu no literārās pasakas žanra virsotnēm latviešu rakstniecībā.

Kārlis Skalbe dzimis 1879. gada 7. novembrī Cēsu apriņķa Vecpiebalgas pagasta Incēnos kalēja ģimenē. Mācījies Veļķu pagastskolā un Vecpiebalgas draudzes skolā. Jau 16 gadu vecumā laikrakstā “Balss” publicējis savu pirmo dzejoli “Sapnis”. Skalbe bijis laukstrādnieks, kolportieris, vēršu dzinējs, kas viņam netraucēja 1898. gadā izdot savu pirmo grāmatu – dzejojumu “Pie jūras”.

Kārlis Skalbe savās pasakās cildina garīgo spēku, kā arī noliedz vardarbību un naidu. Pasaku krājums “Ziemas pasakas” iekļauts Latvijas kultūras kanonā, savukārt 2014. gadā Latvijas televīzijas šovā “Lielā lasīšana” par populārāko grāmatu latviešu lasītāju vidū atzīta pasaka “Kaķīša dzirnavas”. Kārļa Skalbes dzejai raksturīgs jūtu dziļums, spilgtā tēlainība un muzikalitāte.

Aktīvi piedalījies Latvijas sabiedriskajā un politiskajā dzīvē. Bijis viens no aktīvākajiem neatkarīgās Latvijas valsts idejas aizstāvjiem, ar saviem literārajiem darbiem un sabiedrisko darbību rosinājis Latvijas valsts proklamēšanu. Nozīmīga viņa grāmata “Mazās piezīmes”, kurā izteicis savus apsvērumus par valsts politikas un tikumības modeli. Bijis arī Satversmes sapulces loceklis un divu Latvijas republikas Saeimu deputāts.

Rakstnieks miris 1945. gada 15. aprīlī Serafima slimnīcā Stokholmā.

1987. gadā Kārļa Skalbes paša celtajā vasarnīcā Vecpiebalgas pagasta “Saulrietos” tika izveidots memoriālais muzejs.

Izstādes nodaļas:

  • Biogrāfiskās piezīmes
  • Literārie darbi:
    • Dzeja
    • Pasaku krājumi
    • Publicistika
    • Kopoti raksti

Izmantotā literatūra:

Papildu informācija:

Nataļja Zeile
Lasītava
e-pasts: natalja.zeile@du.lv