2025. gada 12. maijā notika Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta (HSZI) 10. zinātniskais seminārs “Latgales pagātne, tagadne, nākotne: starpdisciplinaritātes pieredze un perspektīvas”, kurā tika nolasīti 8 referāti par zinātniskās darbības rezultātiem un aktuāliem pētnieciskajiem projektiem, kas saistīti ar Daugavpils apkaimju vēsturi, iekļaujošu izglītību, digitālo rīku izmantošanu veselīgai novecošanai, kultūrpratības vērtību, mākslas izglītību mūžizglītības kontekstā u.c.
HSZI vadošā pētniece Ilze Kačāne savā prezentācijā apskatīja “Apvārsnis Eiropa” programmas projekta “Mākslas un kultūras devums sapratnes un mūžizglītības veicināšanā” (PULSE-ART – Promoting Understanding and Lifelong learning Successful Education through the ARTs and culture, granta līguma Nr. 101178988) īstenošanas izaicinājumus un sagaidāmos rezultātus. Projekts, kurā piedalās 10 iestādes no sešām valstīm (Spānijas, Francijas, Grieķijas, Latvijas, Maltas un Nīderlandes), pārstāvot pētniecības centrus, universitātes, mazos un vidējos uzņēmumus un muzejus, veicina pilsonisko iesaistīšanos, kopradi, savstarpēju mācīšanos. PULSE-ART ir vērsts uz pedagogu profesionālās kompetences pilnveidi un atbalsta rīku izstrādi izmantošanai izglītībā Eiropā, uz dialoga un sadarbības ar kultūras un radošajām industrijām stiprināšanu kultūras vērtības izpratnes sekmēšanai, kā arī uz pierādījumiem balstītu sabiedrisko politiku un kvalitatīvu zinātnes komunikāciju.
Projekta centrā ir kultūras izpratnes un izpausmes kompetence, kas ļauj indivīdam iepazīt un izprast sevi, savu piederību tautai, valstij, kopienas kultūrai, apzināties savu vietu un lomu sabiedrībā, iedziļināties kultūru daudzveidībā un dažādos mākslas veidos – vizuālā māksla, mūzika, teātra māksla, deja u.c., izprast mākslas darbā ietvertās idejas un izteiksmes līdzekļus, dažādos veidos un kontekstos pašam iesaistīties jaunrades procesā. Projekta gaitā tiks veikti 7 gadījumu pētījumi 6 Eiropas valstīs un Marokā. Viens no projekta sagaidāmajiem rezultātiem ir PULSE-ART observatorija – atvērta platforma ilgtspējīga globāla tīklojuma izveidei kultūras izpratnes un izpausmes veicināšanai. Projekta būtību raksturo tā atslēgvārdi: kultūras izpratne un izpausme, māksla, izglītība, savstarpēja mācīšanās, kompetenču ietvars, profesionālās pilnveides programma, ieinteresēto pušu līdzdalība.
HSZI zinātniskais seminārs noslēdzās ar aktīvu pieredzes apmaiņu un diskusiju par starptautisko projektu un citu pētījumu īstenošanas ieguvumiem un izaicinājumiem.
PULSE-ART projekta īstenošanas laiks: 2024. gada 1. novembris – 2027. gada 31. oktobris.
Projekta koordinators: sabiedriskā organizācija “Science for Change” (Spānija).
Projekta mājaslapa: https://pulseartproject.eu/
PULSE-ART sociālajos tīklos:
LinkedIN: https://www.linkedin.com/company/pulse-art-project
Instagram: https://www.instagram.com/pulseartproject/
Bluesky: https://bsky.app/profile/pulseartproject.bsky.social
YouTube: @PULSE-ARTproject
Papildu informācija:
Ilze Kačāne, Dr. philol.
HSZI vadošā pētniece/ PULSE-ART vadītāja Latvijā
e-pasts: ilze.kacane@du.lv