2025. gada 20. maijā Daugavpils Iespēju vidusskolas B korpusā notika miniprojekta “Mācies no senčiem – esi atvērts un drošs nākotnē!” piektā nodarbība skolēnu kultūras izpratnes, radošas pašizpausmes un kritiskās domāšanas prasmju attīstībai programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta “Kultūrpratības vērtība Eiropā” (CLiViE) ietvaros. Miniprojektā ir paredzēts pētīt, kā radošā kopdarbība profesionāļu vadītajās amatniecības meistarklasēs spēj paplašināt skolēnu zināšanas par tradicionālajiem Latvijas arodiem un kultūras vērtībām, kā arī veicināt viņu interaktīvās prasmes un cieņu pret “citādo”. Miniprojekta mērķa sasniegšanai ciešā sadarbībā ar skolas vadību un mācībspēku par izpētes objektu tika izvēlēta 5.e klase, kas atbilst vecumgrupai “10–13 gadi” un izceļas ar tās multinacionālo sastāvu.
Piektā miniprojekta nodarbība-meistarklase, ko novadīja Daugavpils Iespēju vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Ginta Vasiļjeva, bija veltīta filcētu ziepju izgatavošanai. Nodarbības sākumā tās vadītāja detalizēti aprakstīja katru ziepju izgatavošanas soli un izdalīja nepieciešamos materiālus – ziepju pamatni un krāsainu vilnu. Skolēnu radošums un fantāzija izpaudās krāsu izvēlē un kombinēšanas veidā. Šajā procesā bērni iesaistījās labprāt un ziepju veidošana viņus patiešām aizrāva, savukārt nodarbības beigās skolēni guva gandarījumu no paveiktā. Kopā nodarbībā piedalījās 28 Daugavpils Iespēju vidusskolas skolēni.
Nodarbībā iesaistījās un tās norisi vēroja miniprojekta vadītāja Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta vadošā pētniece, Dr. philol. Oksana Kovzele.
Minētā aktivitāte noslēdz miniprojekta radošu meistarklašu sēriju, kam sekos datu vākšanas darbs (ieinteresēto pušu pārstāvju intervēšana, skolēnu fokuss grupas intervēšana un anketēšana), kā arī iegūto datu apstrāde.
CLiViE projekta tīmekļvietne: https://www.clivieproject.eu
Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma “Apvārsnis Eiropa”, granta līgums Nr. 101132285.
Papildu informācija par miniprojektu:
Daugavpils Universitātes vadošā pētniece, Dr. philol. Oksana Kovzele
oksana.kovzele@du.lv
CLiViEProject #agentsforchange
Foto: Oksana Kovzele