2025. gada 8. aprīlī Daugavpils Iespēju vidusskolas B korpusā notika miniprojekta “Mācies no senčiem – esi atvērts un drošs nākotnē!” otrā nodarbība skolēnu kultūras izpratnes, radošas pašizpausmes un kritiskās domāšanas prasmju attīstībai programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta “Kultūrpratības vērtība Eiropā” (CLiViE) ietvaros. Miniprojektā ir paredzēts pētīt, kā radošā kopdarbība profesionāļu vadītajās amatniecības meistarklasēs spēj paplašināt skolēnu zināšanas par tradicionālajiem Latvijas arodiem un kultūras vērtībām, kā arī veicināt viņu interaktīvās prasmes un cieņu pret “citādo”. Miniprojekta mērķa sasniegšanai ciešā sadarbībā ar skolas vadību un mācībspēku par izpētes objektu tika izvēlēta 5.e klase, kas atbilst vecumgrupai “10–13 gadi” un izceļas ar tās multinacionālo sastāvu.
Otrā miniprojekta nodarbība-meistarklase, ko novadīja Daugavpils Iespēju vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Ginta Vasiļjeva, bija veltīta nacionālajai virtuvei Latvijā. No sākuma skolēniem tika piedāvāta prezentācija par latviešu nacionālajiem ēdieniem, aktualizējot to daudzveidību un galvenās atšķirības no citu tautu gatavotajiem ēdieniem. Īpaša uzmanība tika veltīta rupjmaizes kārtojumam, ko meistarklases vadītāja piedāvāja skolēniem sagatavot pašiem. Nodarbības otrā daļa bija veltīta ēdiena receptes izpētei, nepieciešamo produktu sagatavošanai un iepriekšminētā deserta dekorēšanai. Veicot darbu 2 grupās, 24 klases skolēni labprāt un ar lielu entuziasmu iesaistījās gatavošanas procesā. Bija jūtams komandas gars un gatavība palīdzēt klases biedriem, kuriem kaut kas uzreiz nebija sanācis. Nodarbības noslēgumā tika uzklāts galds un skolēniem bija dota iespēja nogaršot pašu gatavotu un dekorētu saldo ēdienu. Bērnu vairums atzina, ka rupjmaizes kārtojumu viņi bija gatavojuši un ēduši pirmo reizi savā dzīvē, un, iespējams, mēģinās to gatavot saviem vecākiem mājās. Noslēdzot nodarbību, tās vadītāja aicināja vizualizēt savas emocijas uz tāfeles, izmantojot emocionālās kartogrāfijas metodi.
Nodarbībā iesaistījās un tās norisi vēroja miniprojekta vadītāja Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta vadošā pētniece, Dr. philol. Oksana Kovzele.
CLiViE projekta tīmekļvietne: https://www.clivieproject.eu
Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma “Apvārsnis Eiropa”, granta līgums Nr. 101132285.
Papildu informācija par miniprojektu:
Daugavpils Universitātes vadošā pētniece, Dr. philol. Oksana Kovzele
oksana.kovzele@du.lv
CLiViEProject #agentsforchange
Foto: Oksana Kovzele, Ginta Vasiļjeva