2025. gada 11. aprīlī biedrība “HVARAN” sadarbībā ar Latgales Taekvondo centru “Jitai” organizēja miniprojekta “Kopā mēs augam” otro nodarbību. Tas tiek īstenots programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta “Kultūrpratības vērtība Eiropā” (CLiViE) ietvaros. Miniprojekta mērķis ir veicināt un attīstīt identitātes apzināšanos un piederības sajūtu, kā arī analizēt dažādus identitātes līmeņus un to nozīmi attiecību veidošanā ar citiem. Projektā piedalās Latgales Taekvondo centra “Jitai” jaunie dalībnieki vecumā no 10 līdz 13 gadiem, kuri aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs, lai caur sportu, sadarbību un sarunām apgūtu gan kultūrpratību, gan savas identitātes daudzslāņainību.
Mātes dienā, 11. aprīlī, bērni aizvadīja krāsainu un aizraujošu dienu Daugavpils cietokšņa vēsturiskajā teritorijā, tikai dažu soļu attālumā no Rotko muzeja. Cietoksnis ir vieta, kur pilsētas dinamiskā tagadne satiekas ar bagāto pagātni. Saglabājies savā sākotnējā veidolā, tas turpina iedvesmot jauno paaudzi pievērsties savam kultūras mantojumam un veicināt apzinātu attīstību.
Programma sākās ar enerģiskiem sporta vingrinājumiem, kuru mērķis bija attīstīt ātrumu, koordināciju un eksplozīvo spēku – aizraujošs veids, kā iesaistīt jaunākos dalībniekus gan fiziski, gan mentāli. Pēc aktīvās daļas bērni varēja atpūsties un izklaidēties cietokšņa rotaļu laukumā. Dienas galvenais notikums bija interaktīva ekskursija, ko vadīja vēsturnieks Sergejs Bogatkevičs. Bērni devās izzinošā ceļojumā cauri pilsētas vēsturei, iepazīstot Daugavas upes kultūras un stratēģisko nozīmi, kā arī cietokšņa būtisko lomu Daugavpils identitātes veidošanā. Ekskursijai bija īpaša nozīme, ņemot vērā, ka tā notika tieši pirms pilsētas 750 gadu jubilejas. Izpētes laikā bērni devās arī uz cietokšņa slēptajām ejām ar bieziem akmens mūriem un vāji apgaismotām telpām, kuras mūsdienās apdzīvo ievērojama sikspārņu populācija. Šī noslēpumainā un noskaņām bagātā vide piešķīra dienai piedzīvojumu un ekoloģiskas ieinteresētības aspektu.
Pasākuma noslēgumā bērni baudīja siltu tējas pauzi, kuras laikā tika aicināti sagatavot personalizētus apsveikumus savām māmiņām un vecmāmiņām – sirsnīgs un radošs noslēgums šiem svētkiem.
Dienas aktivitātēs piedalījās arī ģimenes – vecāki un jaunākie brāļi un māsas – tādējādi stiprinot kopības sajūtu, kopīgu mācīšanos un paaudžu saikni. Norisinājās arī saruna par tradīciju spēku, aicinot dalībniekus pārdomāt, kā kultūras mantojums vieno paaudzes un veido gan individuālo, gan kopējo identitāti. Mātes dienas pasākums Daugavpils cietoksnī bija ne tikai cieņu apliecinājums ģimeniskajām saitēm, bet arī iespēja padziļināt izpratni par vietējo identitāti, vēsturi un kultūras atmiņas saglabāšanas nozīmību.
Lai izvērtētu mākslās balstītas izglītības efektivitāti un noteiktu tās lietderību un ekonomiskos ieguvumus programmas “Apvārsnis Eiropa” projektā “Kultūrpratības vērtība Eiropā” tiek realizēti četri miniprojekti, kur Daugavpils Universitātes pētnieki sadarbojas ar formālās un neformālās izglītības iestādēm un konsultējas ar projekta oficiālajiem partneriem no Eiropas universitātēm un kultūras institūcijām. Sadarbība ar kultūras industriju veido projekta pievienoto vērtību, bet bērnu un jauniešu iesaiste projekta aktivitātēs veicina viņu kultūrpratību, personības attīstību, pozitīvu iesaistīšanos un sekmē toleranci, vienlīdzību un iekļaušanos Latvijas un Eiropas kultūras telpā.
CLiViE projekta tīmekļvietne: https://www.clivieproject.eu
Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma „Apvārsnis Eiropa”, granta līgums Nr. 101132285.
Papildu informācija par miniprojektu:
Daugavpils Universitātes docente un pētniece Irina Presņakova
irina.presnakova@du.lv
Papildu informācija par projektu:
Daugavpils Universitātes asociētā profesore un vadošā pētniece Alīna Romanovska
alina.romanovska@du.lv