Mūsdienās, kad Indija kļūst Eiropai arvien nozīmīgāks ekonomisks un stratēģisks partneris, eiropieši vēlas noskaidrot, kā tikt galā ar gadsimtiem senām idejām, kas ir veidojušas mūsu uzskatus par Indijas kultūru un sabiedrību. Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk ir svarīgi izprast, kā eiropieši ir uztvēruši Indiju un kā šis skatījums ir ietekmējis viņu saskari ar indiešiem.
COST programmas projekts CA23144 Europe’s Representations of India: Texts, Images, and Encounters ‑ Indijas reprezentācijas Eiropā: teksti, tēli un saskares” (ESIND) tiks īstenots 48 mēnešus. Tā mērķis ir kartēt un analizēt mūsdienu Eiropas skatījuma uz Indiju veidošanos un identificēt tā ietekmi uz eiropiešu un indiešu attiecībām agrāk un mūsdienās.
ESIND ir starpdisciplinārs pētnieku tīkls, kas veic komparatīvus pētījumus par Indijas attēlojumiem un aprakstiem, kas tapuši dažādos Eiropas reģionos un dažādās valodās kopš modernisma sākumiem līdz mūsdienām. ESIND meklē pētījuma avotus Centrāleiropā, Austrumeiropā un Dienvideiropā, kā arī līdzās esošajos reģionos, kas joprojām nav pietiekami pētīti, lai gan ir būtiski, lai saprastu, kā ir veidojies Eiropas skatījums uz Indiju, kādas ir kopīgās līnijas un kādas ir skatījuma un naratīva atšķirības.
ESIND veido datubāzi ar jauniem plaši pieejamiem resursiem pētniecībai un izglītībai par Eiropas un Indijas mijiedarbību. Datubāzē būs ietverti avotu tulkojumi angļu valodā no vairāk nekā 25 Eiropas valodām, kā arī vēsturisku tekstu ilustrācijas par Indiju.
ESIND sniedz ieguldījumu jaunu zināšanu radīšanā humanitāro un sociālo zinātņu jomā, politikas veidošanā, starpkultūru izpratnē un izglītībā. Tā kā viens no mērķiem ir sagatavot jaunu pētnieku paaudzi Eiropas un Indijas attiecību pētniecībai, jaunie pētnieki ir šī tīkla prioritāte.
Plašāka informācija pieejama ESIND mājaslapā: https://esind.eu/
Papildu informācija: HSZI vadošā pētniece un profesore Anita Stašulāne
anita.stasulane@du.lv
COST (European Cooperation in Science and Technology) is a funding agency for research and innovation networks. Our Actions help connect research initiatives across Europe and enable scientists to grow their ideas by sharing them with their peers. This boosts their research, career and innovation.