DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Apvārsnis Eiropa projekta Kultūrpratības vērtība Eiropā (CLiViE) vadītāja Kemala Ahsona tikšanās ar Daugavpils Universitātes projekta komandu

18.09.2024
dalies:
drukā:

2024. gada 4. septembrī norisinājās projekta Kultūrpratības vērtība Eiropā (CLiViE) vadītāja Kemala Ahsona (Helsinku Universitāte) tikšanās ar Daugavpils Universitātes projekta komandu.

Tikšanās laikā tika pārrunāti svarīgākie Daugavpils Universitātes komandas, kura ir arī uzņēmusies vienas projekta darba paketes vadīšanu, uzdevumi projekta realizācijas laikā.  Tikšanās piedalījās Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu fakultātes docētāji un Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētnieki, kas veido starpdisciplināru komandu. Draudzīgā un radošā atmosfērā dalībnieki diskutēja par projekta izaicinājumiem, kas ir saistīti ar kultūrpratības vērtības noteikšanas metodoloģijas izstrādi. Kemals Ahsons aicināja projekta ieviešanas laikā sadarboties ar dažādām ieinteresētām pusēm, kas varētu raksturot bērnu un jauniešu kultūrpratības veicināšanas nepieciešamību un palīdzēt noteikt konkrētus mūsu reģionam aktuālus kultūrpratības veicināšanas aspektus.

Lai izvērtētu mākslās balstītas izglītības efektivitāti un noteiktu tās lietderību un ekonomiskos ieguvumus, Daugavpils Universitātes pētnieki sadarbosies ar formālās un neformālās izglītības iestādēm Daugavpilī un konsultēsies ar projekta oficiālajiem partneriem no Eiropas universitātēm un kultūras institūcijām. Sadarbība ar kultūras industriju veido projekta pievienoto vērtību, bet bērnu un jauniešu iesaiste projekta aktivitātēs veicinās viņu kultūrpratību un sekmēs iekļaušanos Latvijas un Eiropas kultūras telpā.

Projekts Kultūrpratības vērtība Eiropā izmanto pārmaiņu teorijas ietvaru (Theory of Change) un sociālās atdeves no ieguldījumiem (Social Return on Investment) analīzes metodi, lai uzlabotu sabiedrības izpratni par kultūrizglītības vērtību un veicinātu sociālo kohēziju. Projekta mērķis tiks sasniegts četros posmos: pirmkārt, notiks formālās un neformālās kultūrizglītības kartēšana; otrkārt, tiks realizēti pilotprojekti, lai palīdzētu identificēt un sasniegt konkrētus rezultātus kultūrizglītībā; treškārt, tiks novērtēta kultūrizglītības aktivitāšu nozīme, aprēķinot to ietekmi, kas savukārt veicinās sabiedrības izpratni par to, kur, kad un kā jauniešu kultūrpratība tiek attīstīta un diferencēta dažādās mācību vidēs; ceturtkārt, tiks izstrādāts novatorisku prakšu un materiālu kopums kultūrizglītības pedagogu atbalstam, lai vecinātu sociālo taisnīgumu un iekļaušanu, kā arī uzlabotu jauniešu dzīvi, izmantojot sadarbības pedagoģiju. Minētie posmi veido zināšanu un prakses ķēdi, kas veicina jauniešu personības attīstību, viņu pozitīvu iesaistīšanos un “citādā” pieņemšanu. Kultūrpratība projektā netiek uzskatīta tikai par indivīda prasmju un kompetenču kopumu, bet gan par parādību, kurai ir raksturīgi dažādi sociālie konteksti. Novērtējot kultūrizglītības ietekmi, tiks veicināta domu apmaiņa par jauniešu kultūrpratības nozīmi mūsdienu sabiedrībā.

Projekta ilgums: 2024. gada 1. marts – 2027. gada 28. februāris

Projekta mājaslapa: https://www.clivieproject.eu  

Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma „Apvārsnis Eiropa”, granta līgums Nr. 101132285.

Papildu informācija:
Daugavpils Universitātes asociētā profesore un vadošā pētniece Alīna Romanovska
alina.romanovska@du.lv