2024. gada 31. oktobrī Rēzeknes Zaļajā sinagogā notika DU HSZI pētnieka Andra Uškāna priekšlasījums “Maleficia: tautas maģija, pārdabiskas būtnes, maģiskie amati un to apkarošanas vēsture Eiropā un Latvijā”. Pasākumu organizēja vietējo iniciatīvu kopiena “Nezināmā Rēzekne” sadarbībā ar Rēzeknes Zaļo sinagogu.
Pasākums tika rīkots Visu svēto vakarā, kad daudzviet pasaulē tiek svinēts sinkrētiskais Helovīns. Tēmas izvēle un publicitātes materiāli bija pieskaņoti šai dienai, ņemot vērā, ka sabiedrībā un sociālajos medijos notiek diskusijas par minēto svētku ētiskumu, sakrālas vietas profanāciju un/vai zaimošanu. Kaut gan Rēzeknes Zaļajai sinagogai ir muzeja statuss, pasākuma organizētāji vērsās pie Latvijas ebreju kopienas un muzeja “Ebreji Latvijā” direktora Iļjas Ļenska, lai pārliecinātos, ka netiek pārkāptas kādas tradīcijas normas. Tika saņemta atbilde, ka ebreju kopiena nekādas pretrunas šajā pasākumā nesaskata.
Pasākumu apmeklēja 43 klausītāji. “Nezināmās Rēzeknes” kopienas dalībnieki bija noorganizējuši tējas galdu ar pašceptām kūkām un smalkmaizītēm. Priekšlasījums ilga 3,5 stundas. Pirmajā daļā tika runāts par folkloru, tautas priekšstatiem par maģiju un maģiskajiem amatiem (burvis, ragana, vilkacis, pūķis), kā arī avotiem, kuros smeļas pētnieki. Otrā daļa bija veltīta baznīcas un laicīgās varas reakcijai uz ķecerībām un maģiskām darbībām. Sākumā tika apskatīta baznīcas un laicīgās varas attieksme pret ķecerībām un burvestībām sākot ar mūsu ēras IV gadsimtu līdz pirmajiem reformācijas gadsimtiem un teoloģiskās un demonoloģiskās bāzes veidošanos Eiropā. Pēc tam tika aktualizēta burvestību apkarošana Livonijā, pievēršoties šī procesa likumdošanas un teoloģiskajai bāzei, un apskatīti konkrēti apsūdzību gadījumi. Priekšlasījuma noslēgumdaļa bija veltīta “Livonijas vilkaču” fenomenam. Tika izsekota šīs idejas rašanās, attīstība un noriets Eiropas etnogrāfiski ģeogrāfiskajos darbos un apskatītas vēsturniekiem zināmās Livonijas vilkaču prāvas.
Priekšlasījums noslēdzās ar diskusiju par iepriekšminēto procesu psiholoģiskajiem un politiskajiem cēloņiem. Pasākuma videoieraksts būs pieejams vietnē YouTube.
Nākamais “Nezināmās Rēzeknes” rīkotais pasākums plānots svētdien, 3. novembrī. Visiem interesentiem būs iespēja iziet 1936. gada pilsētas maršrutu pēc IM Tūrisma biroja 1936. gadā izdota tūrisma bukleta “Rēzekne – Latgales sirds”. Pārgājiena laikā dalībnieki ar ceļveža palīdzību centīsies vizualizēt pilsētas izskatu pirms 90 gadiem, bet pārgājiena vadītājs HSZI pētnieks Andris Uškāns stāstīs par analizējāmā laika nogriežņa demogrāfisko situāciju, kā arī par plānotajām un notikušajām izmaiņām, kuras skārušas apskates objektus. Pasākuma dalībnieki būs aicināti dalīties ar savām atmiņām un zināšanām.
Mutvārdu naratīvs nereti satur informāciju, kas nav atrodama rakstītajos avotos, tādēļ tā ir īpaši vērtīga pieeja mūsdienu pētniecībā.
Papildu informācija:
HSZI pētnieks, Mg. hist. Andris Uškāns
andris.uskans@du.lv
Nezināmā Rēzekne Facebook platformā: https://www.facebook.com/nezinamarezekne
Nezināmās Rēzeknes publiskais forums: https://www.facebook.com/groups/nezinamarezekne