• A- A A+
 • Grāmatu izstāde „Dzīves un dzīvības apliecinātāja. Rakstniecei Annai Brigaderei – 160”

  Datums: 01 Oct - 01 Nov

  Laiks: Visu dienu

  No 1. oktobra līdz 1. novembrim Bibliotēkas lasītavā (Parādes ielā 1) skatāma grāmatu izstāde „Dzīves un dzīvības apliecinātāja. Rakstniecei Annai Brigaderei – 160 (1861–1933)”.

  “Annas Brigaderes lirika iezīmējas ar vienkāršu formas uzbūvi un individuāliem pārdzīvojumiem, kas, jaunas atziņas meklējot, izplaukst gaišas ticības mirdzumā. Jūtu impulsus ierobežo asais prāts.

  Annas Brigaderes proza sīki izstrādāta, galvenā kārtā uzsverot psiholoģisko momentu, valodā bagāta, skaidra un viegla, un tēlojumā uzskatāma. Tā vietām līdzinās Blaumaņa noskaņotam, reālistiskam stāstījumam, sevišķi stāstos un novelēs. (..) Plaša viņas tēloto varoņu galerija. Rakstniecei būtiski vistuvākās ideālās sievietes. Cīņā pēc skaidrības un mūžīgas mīlestības tās nepazīst atkāpšanās, izlīgšanas; lepnas un varonīgas, gatavas atsacīties un pat upurēties, visu ziedot un ciest, tikumiski skaidras un tomēr maigas, tās paceļas pāri sieviešu vairākumam. Pašas cildenas, tās arī vīrietī meklē cildeno, veido to. (..) Šīm ideālistēm pretim stādītas vieglas dzīves meklētājas, kas aiz ārējā pieglaudības slēpj garīgu tukšību vai naivitāti. Vīriešus A. Brigadere iedalījusi divās galvenās grupās. Vieni ir godkārīgi, lepni, droši, bet bez dziļāk garīga pamata. Apbalvoti ar labu gribu, reizēm arī ar spējām, viņi tomēr nodomāto nespēj vest līdz galam: tos nomāc viņu kaislības un vājības. Otrā grupā ietverti vīrieši, kas lēnīgumā slēpj apzinīgumu, cildenumu, drošsirdību. Sevī nesdami dvēseles maigumu, tie ari sievietē meklē un saprot to un plaukst sāpju dziļumā. Visiem Brigaderes izredzētiem varoņiem raksturīgas divas īpašības — darba griba un skaidrības ilgas. Arī mazi darbi ir vērtīgi un nozīmīgi, sevišķi ikdienas dzīvē: tie audzina raksturu, gaišu dara prātu.

  Anna Brigadere vispārākā tomēr kā dramatiska rakstniece. Ar drošu roku viņa zīmējusi latviskus tēlus, dzīves konfliktus. Viņas lugām visur vijas cauri ilgas pēc skaidrības, zemes spēks, ticība nākotnei. Viņas varoņi ir apgaroti cīnītāji. Brigaderes skatuves darbiem raksturīgs sīki izstrādāts dialogs, nepārtraukts darbības plūdums un straujš dramatiskais kāpinājums.”

  Jānis Ķelpe. Sieviete latvju rakstniecībā. R.: 1936, 17.–20. lpp.

  Izstādes mērķis:

  Iepazīstināt Bibliotēkas lietotājus un visus interesentus ar vienu no pazīstamākajām 20. gs. latviešu rakstniecēm, dramaturģēm un dzejniecēm Annu Brigaderi.

  Izstādes nodaļas:

  • Biogrāfiskās piezīmes
  • Literārie darbi
  • Daugavpils Universitātes pētījumi par Annu Brigaderi.

  Izmantotā literatūra:

  1. Jānis Ķelpe. Sieviete latvju rakstniecībā. R.: 1936, 17.–20. lpp.
  2. https://enciklopedija.lv/skirklis/105653-Anna-Brigadere

  Papildu informācija:
  Nataļja Zeile
  Bibliotēkas lasītava
  e-pasts: natalja.zeile@du.lv

  Loading Map....

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!