2023. gada 7. jūlijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tika atklāta septītā Daugavpils Universitātes Latvijas Studiju centra rīkotā starptautiskā latviešu valodas un kultūras vasaras skola. Šī gada vasaras skolas tēma ir “Latvijas Kultūras kanons”.
Vasaras skolā piedalās 10 ārvalstu studējošie no Meksikas, Uzbekistānas, Polijas, Ķīnas, Azerbaidžānas, Horvātijas, ASV un Indonēzijas.
Kopumā šī gada stipendiju konkursā Vasaras skolas organizatoru komanda saņēma 100 pieteikumus no 20 pasaules valstīm, no kuriem tika atlasīti 10 vismotivētākie kandidāti, kas pieteikuma vēstulēs norādīja līdzšinējo starptautisko pieredzi, akadēmisko interesi par starpdisciplināriem kultūras pētījumiem un valodu studijām, kā arī aizrautību ar jaunu valstu iepazīšanu un interesi par Latviju.
Vasaras skolas kultūras moduļa galvenais vadmotīvs ir Latvijas Kultūras kanons, kura izpētei un iepazīšanai izstrādāta unikāla programma, kas salāgota ar Dziesmu un deju svētku norisi. Vasaras skolas ietvaros dalībnieki ne vien iepazīs Kultūras kanona definēšanas pieredzi Latvijā, bet arī veidos tā interpretēšanas starptautisko pieredzi. Programmas ietvaros skolas dalībnieki būs ieguvuši zināšanas par Latvijas kultūras kanona izveides vēsturi, struktūru un kompetenci aprakstīt kanoniskas kultūras vērtības citās kultūrās.
7. jūlijā, uzsākot vasaras skolas aktivitātes, dalībnieki Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) apmeklēja izstādi “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, piedalījās vasaras skolas atklāšanas pasākumā LNB Draugu telpā, kur iepazinās ar vasaras skolas programmu un teorētisko ietvaru, kā arī apguva svarīgākās pieklājības un atbalsta frāzes latviešu valodā.
Vasaras skolas pirmā daļa norisinājās Rīgas pilsētā. Dalībnieki devās pilsētas izziņas ekskursijā, apmeklējot Rīgas Centrāltirgu, izstaigājot Vecrīgas ielas un apskatot izcilos jūgendstila arhitektūras paraugus Alberta ielā. Vasaras skolas dalībnieki devās arī uz Vērmanes dārzu, lai sajustu Dziesmu un deju svētku atmosfēru tirdziņos un koncertos.
Lai padziļināti iepazītu Latvijas Kultūras kanonā iekļautās vērtības nozarēs “Arhitektūra un dizains”, “Literatūra” un “Ainavas”, vasaras skolas dalībnieki devās izbraukumā uz Jūrmalu, kur apskatīja Dzintaru koncertzāli, Raiņa un Aspazijas vasarnīcu un piejūras ainavu.
Savukārt, lai veicinātu izpratni par Latvijas tradicionālās kultūras vērtībām, dalībniekiem tika piedāvāta unikāla iespēja apmeklēt Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku noslēguma koncertu “Kopā augšup” – pēdējo piecu gadu visgaidītāko Latvijas kultūras notikumu.
Paralēli Latvijas Kultūras kanona moduļa apguvei, vasaras skolas dalībnieki apgūst moduli “Latviešu valoda kā svešvaloda”, ko pielieto arī praktisko nodarbību, ekskursiju un lauka pētījumu laikā.
Projekta norisi finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), nodrošinot 10 stipendijas ārvalstu augstākās izglītības iestāžu studējošajiem un akadēmiskajam personālam. Vasaras skolas norisei finansējums tika piešķirts VIAA vasaras skolu projektu konkursā.
Starptautiskās vasaras skolas “Latvijas kultūras kanons” oriģinālprogramma ir salāgota ar visiem trim VIAA vasaras skolu projekta mērķiem: intensīva latviešu valodas apguve, Latvijas kultūras, vēstures, izglītības un latviešu valodas popularizēšana, Latvijas atpazīstamības ārzemēs vairošana un Latvijas un ārvalstu sadarbības veicināšana.
Vasaras skolu realizē DU Humanitārās fakultātes Latvijas studiju centrs. Vasaras skolas komanda: Dr. philol., prof. Maija Burima (Vasaras skolas vadītāja), Sergejs Poļanskis, Evita Badina, Žans Badins, Diāna Skuķe, Ilmārs Mežaraups.
DU Latvijas studiju centra starptautisko vasaras skolu aktualitātēm var sekot vasaras skolas mājas lapā un Facebook.
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.
PAPILDU INFORMĀCIJA
Dr. philol., prof. Maija Burima
DU HF Latvijas studiju centra vadītāja
E-pasts: summerschool@du.lv