DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Uzsākta LVAF finansētā projekta „Inovatīvu metožu aprobācija lapkoku praulgrauža un dobumu māņskorpiona monitoringam” (projekta reģistrācijas Nr. 1‑08/38/2022)” īstenošana

29.09.2022
dalies:
drukā:

Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centrs ir uzsācis pētījumus Latvijas vides aizsardzības fonda finansētā projekta “Inovatīvu metožu aprobācija lapkoku praulgrauža un dobumu māņskorpiona monitoringam” ietvaros.

Projektam izvēlētās mērķsugas lapkoku praulgrauzis Osmoderma barnabita un dobumu māņskorpions Anthrenochernes stellae ir iekļautas Eiropas Padomes direktīvā 92/43/EEC „Par dabisko biotopu, savvaļas floras un faunas aizsardzību” (turpmāk – Dzīvotņu direktīva) II un IV pielikumā, kas nozīmē, ka šīs sugas ir Kopienas interešu sfērā un to aizsardzībai nepieciešams stingrs aizsardzības režīms. Šāds statuss nosaka, ka ik sešus gadus visas ES dalībvalstis gatavo ziņojumu Eiropas Komisijai par Eiropas Savienības nozīmes sugu stāvokli katrā valstī, ko nosaka Dzīvotņu direktīvas 17. pants. Šī ziņojuma būtība ir novērtēt sasniegto ceļā uz valstu apņemšanos apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Atbilstoši ziņojumam Eiropas Komisijai par ES nozīmes biotopu un sugu aizsardzības stāvokli Latvijā (novērtējums par 2013. – 2018. gadu), dobumu māņskorpiona sastopamības areāla vērtējums, populācijas vērtējums un nākotnes perspektīvu vērtējums, ir novērtēts kā nezināms. Savukārt lapkoku praulgrauzim kā nezināma novērtēta sugas aizsardzības stāvokļa tendence. Līdzšinējie nezināmie vērtējumi par dobumu māņskorpiona un lapkoku praulgrauža aizsardzības stāvokli Latvijā ir saistīti galvenokārt ar šo sugu sastopamības problemātisko identifikāciju.

Projekta ietvaros plānots aprobēt jaunas inovatīvas lapkoku praulgrauža un dobumu māņskorpiona monitoringa metodes, kas ļautu iegūt objektīvus datus par abu mērķsugu izplatību Latvijā un to populāciju lielumu. Projektā paredzētajos lauka pētījumos Latvijas apstākļos plānots aprobēt viedās feromonu lamatas, kas spēj autonomi reģistrēt datus par lamatās iekritušajiem lapkoku praulgrauža īpatņiem un nosūtīt informāciju monitoringa veicējiem. Bez tam pētījumos plānots pielietot marķēšanas un atkārtotas noķeršanas metodes (Mark-Recapture metode) ar mērķi iegūtos datus izmantot lapkoku praulgrauža populācijas lieluma noskaidrošanā, savukārt dobumu māņskorpiona monitoringam tiks aprobētas jaunas neinvazīvas datu iegūšanas metodes (t.sk. vides DNS paraugu ievākšanu).

Projekta rezultātā tiks nodrošināta precīzas un zinātniski pamatotas lapkoku praulgrauža un dobumu māņskorpiona uzskaites un populāciju lieluma novērtēšanas metodikas izstrāde, kas veicinās objektīvu un realitātei atbilstošu datu ievākšanu ziņojuma Eiropas Komisijai par Eiropas Savienības nozīmes sugu stāvokli sagatavošanai. Projektā plānotās aktivitātes tiks ieviestas cieši sadarbojoties ar projekta sadarbības iestādi Dabas aizsardzības pārvaldi, savukārt konsultatīvās funkcijas jautājumos, kas saistīti ar projekta ietvaros plānoto pētījumu praktisku realizāciju nodrošinās Daugavpils Universitātes zinātniskais personāls.

Lapkoku praulgrauzis un dobumu māņskorpions apdzīvo saules labi izgaismotu platlapju dobumus
(Foto: Uldis Valainis)
Lapkoku praulgrauzis
(Foto: Raimonds Cibuļskis)
Papildus informācija:

Daugavpils Universitates 
Dabas izpētes un vides izglītības centrs
Projekta kontaktpersona
Dr. biol. Uldis Valainis
tālr.: +371 26113065
e-pasts: uldis.valainis@biology.lv