DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Sākusies pieteikšanās starptautiskajam kosmosa tehnoloģiju hakatonam “Act In Space”

08.11.2022
dalies:
drukā:

2022. gadā 19. novembrī 80 pilsētās un 40 valstīs vienlaikus notiks starptautisks 24 stundu hakatons “Act in Space”, kurā aicināti piedalīties arī dalībnieki no Latvijas – tehnoloģiju entuziasti, studenti, uzņēmēji un ikviens interesents, informē Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas (LAIK) valdes loceklis Ļevs Lapkis.

Starptautiski hakatons norisināsies jau piekto, bet Latvijā – ceturto reizi. Līdz 19. novembrim reģistrētajām komandām būs jāizvēlas viens no 46 uzdevumiem jeb problēmsituācijām, ko risināt. Tad 24 stundās jācenšas īstenot sava ideja.

Pēc Lapkis skaidrotā, satelīts gluži nav jāuzbūvē, taču uzdevums ir demonstrēt strādājošo prototipu, lai tas produkts tiktu publicēts – tas var būt, piemēram, robots vai tīmekļa vietne. Lai kāds būtu risinājums – tam ir jāstrādā.

“Sabiedrībai šāds hakatons un problēmas, kuras risina tā dalībnieki, ir svarīgs tāpēc, ka daudzas tehnoloģijas, kuras sākuma bija izstrādātas kosmosa vajadzībām pēc tam veiksmīgi tika izmantotas tepat uz Zemes. Piemēram, GPS, kas ir visos viedtālruņos, īpaši izturīgi materiāli, tādi kā titāns un daudz kas cits,” uzsver Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju departamenta direktors Ņikita Kazakevičs.

Pēc viņa vārdiem ka kosmosa nozarē lieliski var redzēt tehnoloģiju pārneses iespēju. “Tā ir daļa no viedās ekonomikas, uz ko tiecas arī Latvija,” piebilst Kazakevičs.

Nacionālā posma uzvarētāji dosies uz finālu Francijā, lai cīnītos ar citām komandām par galveno balvu bezsvara lidojumu gaisa kuģī, kur trenējas arī Eiropas kosmonauti. Taču tikpat vērtīga ir iespēja aci pret aci satikt kosmosa jomā pieredzējušus ekspertus, potenciālos investorus un šādi pieteikt sevi profesionāli.

Reģistrācija ir atvērta līdz 16. novembrim un tā ir pieejama šeit https://www.actinspace.org/register

“Latvijai šajā hakatonā jau ir bijusi laba pieredze. Piemēram, 2018. gadā no Latvijas uz starptautisko finālu devās komanda “Space Tree”. Tā attīstīja mākslīgajā intelektā balstītu ideju, kas paredzēja iespēju noteikt koku sugas mežos, izmantojot satelīta datus,” stāsta Lapkis.

Hakatons izgudrots 1990. gadu beigās ASV informācijas tehnoloģiju (IT) jomai. Tolaik, 24 vai 48 stundas programmētajiem bija “jāuzlauž” sistēma, lai pārbaudītu, vai tā ir labi aizsargāta, uzzināt kādas pilnveides ir jāveic. Laikam ejot, kļuva skaidrs, ka tas ir labs instruments, ko var izmantot ne tikai IT un inženierijā, un tagad hakatoni ir ļoti populāri un notiek gan inženierzinātnēs, gan sociālajās zinātnēs.

“Hakatons “Act in Space” ir iespēja 24 stundās radīt savu protouzņēmumu. Protams, dalībnieki var sagatavoties, jo izaicinājumi ir publicēti iepriekš hakatona tīmekļa vietnē “actinspace.org”,” skaidro LAIK valdes loceklis.

Ir ierasts, ka hakatonos dalībnieki atnāk ar savām idejām, “Act in Space” ir citādi, jo dalībniekiem uzreiz piedāvāti uzdevumi, pie kuriem strādāt. Izaicinājumi ir sadalīti četrās kategorijās. Katrā kategorijā būs vismaz desmit dažādi izaicinājumi.

Pirms izvēlēties izaicinājumu jeb problēmu, ko risināt, Lapkis iesaka no sākuma saprast, kādas ir kompetences komandā. Svarīgi ir arī apzināties, kādas cilvēkiem komandā ir intereses.

Šogad hakatonā parādījās jaunā kategorija “Fly to moon and beyond” (“Lido uz Mēnesi un atpakaļ”), jo šobrīd Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA) aktīvi strādā, lai atgrieztos uz Mēness. Ir sagaidāms, ka astronautu lidojumi uz Mēness atsāksies jau 2025. gadā, tāpēc ir svarīgi attīstīt dažādas tehnoloģijas.

Visu hakatona norises laiku – 24 stundas – komandām būs pieejama pieredzējušo mentoru palīdzība gan no kosmosa, gan elektronikas, fizikas, medicīnas, kā arī biznesa attīstības nozarēm. Mentori ir cilvēki, kuriem jau ir pieredze biznesā, komercializācijā un kosmosa tehnoloģijās. Latvijā ir ap 20 uzņēmumiem, kuri kaut kāda veidā sadarbojas ar ELA un citiem nozares lielajiem uzņēmumiem.

“Mēs, protams, nebūvējam kosmosa kuģus, bet ražojam dažādus komponentus tiem, gan ITproduktus kosmosa industrijas vajadzībām,” skaidro Lapkis

Piedaloties hakatonos kā mentors un eksperts, Lapkis ir novērojis, ka ir svarīgi, lai komanda nebūtu viendabīga – tikai programmētāji vai tikai juristi, vai tikai inženieri, jo viņi veido protouzņēmumu, un žūrija vērtēs ne tikai tehnisko ideju. Svarīgs ir arī mārketings un prezentācijas prasmes.

“Ja komandā nebūs cilvēks, kurš prot angļu valodā atraktīvi pasniegt ideju, tad, diemžēl, iegūt pirmo vietu būs grūti. Žūrija izvēlas komandu, kura lidos uz lielo finālu, kas notiks Francijā un tur pārstāvēs Latviju. Tāpēc komandā ir jābūt cilvēkam, kurš var būt ne tik aktīvi piedalīsies izstrādē, bet arī varēs prezentēt,” stāsta Lapkis.

Lapkis dalās arī ar citiem hakatona zelta likumiem, lai starts būtu veiksmīgāks. Galvenais ir nekautrēties, vajadzības gadījumā prasīt palīdzību no mentoriem un, protams, “domāt ārpus kastes”. Tas nozīmē, ka ir jādomā radoši un jāspēj citādi paskatīties uz situāciju, kurā esi. Visiem dalībniekiem, neskatoties uz vecumu, jāuzrunā viens otru uz “tu”.

“Baltijas valstu iedzīvotāju lielākā problēma ir tā, ka mēs esam kautrīgi. Strādājot kā mentors, es redzu, ka komandas ļoti nelabprāt izmanto palīdzību. Citās valstīs tā nedara, bet pie mums ir tāds kā karuselis, kad nevis komandas iet pie mentora, bet mentors iet pie komandām,” stāsta Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas valdes loceklis.

Viņš arī piebilst, ka 24 stundas tas nav daudz, tāpēc vajag uzreiz ķerties pie darba, gulēšanai daudz laika neatliks.

“Ir jābūt proaktīviem. Nevajag arī kautrēties uzdot šķietami muļķīgus jautājumus. Mentori varbūt nebūs pārāk zinoši fizikā, toties viņi varēs dot padomus biznesa aspektos, jo ir svarīgi arī atrast praktisko pielietojumu savai idejai,” atgādina Lapkis.

“Ir svarīga arī komandas saliedētība. Komandai 24 stundas būs cieši jāstrādā kopā, tāpēc, ja notiek konflikts, tad labāk to risināt uzreiz. Ja cilvēks nejūtas labi, negrib piedalīties un atnāca tikai tāpēc, ka kāds palūdza, labāk uzreiz aiziet. Ir jānāk ar labi garastāvokļi un ar velmi kaut ko izdarīt,” saka Lapkis.

Par uzvaru hakatonā Izglītības un zinātnes ministrija nodrošinās uzvarētājiem iespēju doties uz “Act in Space” finālu Francijā, Kannās 2023. gada 14. februārī. Tikmēr starptautiskā komercializācijas platforma “Commercialization Reactor” palīdzēs uzvarētājiem ar mentoringu, lai vēl labāk sagatavotos fināla startam. Galvenā balva – lidojums bezsvara stāvoklī, ko nodrošina “Airbus”, paredzētas arī citas vērtīgas balvas.

Plašāka informācija par hakatonu: https://www.actinspace/country/latvia

Hakatonu jau piekto reizi organizē Francijas Kosmosa aģentūra (CNES) sadarbībā ar EKA Solutions un tās biznesa inkubatoru tīklu. Pasākumu atbalsta arī tādi globāli uzņēmumi kā “Airbus” un “AirZero G”. Latvijas pasākuma organizatori ir LAIK, LIAA, Rīgas Tehniskā Universitāte un tās Aeronautikas institūts, Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī “Commercialization Reactor”.

Finansējums aktvitiātei Latvijā tiek piešķirts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta “Inovāciju motivācijas programma” (projekta nr. 1.2.2.2/16/I/001).

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļiem:

Tija Ezeriņa, “ActinSpace” hakatona sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā

Mob. tālr.: 29719893, e-pasts: tija.ezerina@publicid.iv