2025. gada 12. jūnijā plkst. 17.00 Grobiņas pagasta kultūras namā (Liepu iela 1A, “Robežnieki”, Grobiņas pagasts, Dienvidkurzemes novads) notika dabas lieguma „Liepājas ezers” dabas aizsardzības plāna izstrādes sabiedriskā apspriešana.
Dabas liegums “Liepājas ezers” ir iekļauts Eiropas nozīmes Natura 2000 aizsargājamo teritoriju tīklā Liepājas ezers gandrīz visā tā platībā atbilst ES nozīmes biotopam 3140 Ezeri ar mieturaļģu augāju un šī biotopa aizņemto platību ziņā ieņem pirmo vietu starp visām Natura 2000 teritorijām Latvijā. Liepājas ezerā sastopamās šī biotopa platības ir 30 % no visām Latvijas teritorijā zināmajām šī biotopa platībām. Teritorija valsts līmenī ir prioritāri nozīmīga arī zālāju biotopu 6410 Mitri zālāji periodiski izžūstošās augsnēs (otrā nozīmīgākā valstī pēc platības īpatsvara no kopējās platības Natura 2000 teritorijās) un 1630* Piejūras zālāji (ceturtā nozīmīgākā) aizsardzībai. Teritorija iekļauta starptautiskajā putniem nozīmīgo vietu sarakstā (IBA – Important Bird Areas) – dabas liegumā tiek nodrošināta vairāk nekā 100 ligzdojošo un caurceļojošo, kā arī ziemojošo, putnu sugu aizsardzība.
Dabas aizsardzības plāns ir izstrādāts laika periodam no 2025. līdz 2036. gadam, tā uzdevums ir saskaņot dabas aizsardzības, dabas resursu izmantošanas, reģiona attīstības un iedzīvotāju intereses, lai tiktu saglabātas teritorijas dabas vērtības.
Sabiedriskās apspriešanas sanāksmes laikā klātesošie tika iepazīstināti ar dabas lieguma „Liepājas ezers” izveidošanas mērķiem, nozīmīgākajām dabas vērtībām un tās ietekmējošiem faktoriem, plānotajiem apsaimniekošanas pasākumiem, kā arī sagatavotajiem priekšlikumiem izmaiņām dabas lieguma “Liepājas ezers” individuālajos aizsardzības un izmantošanas noteikumos.
Dabas aizsardzības plānu Liepājas valstspilsētas pašvaldības uzdevumā izstrādāja Daugavpils Universitāte. Plāna izstrāde tiek veikta Liepājas valstspilsētas pašvaldības īstenotā Latvijas vides aizsardzības fonda projekta “Dabas aizsardzības plāna izstrāde dabas liegumam “Liepājas ezers” (projekta Nr.1-08/45/2023) īstenoto aktivitāšu ietvaros.
Pēc plāna sabiedriskās apspriešanas procedūras pabeigšanas, izstrādātais dabas aizsardzības plāns tiks iesniegts Liepājas valstspilsētas un Dienvidkurzemes novada pašvaldībās atzinumu saņemšanai.
Papildus informācija:
Dabas aizsardzības plāna izstrādes vadītājs
DU vadošais pētnieks Uldis Valainis
Tālr.: 26113065,
e-pasts: uldis.valainis@biology.lv.