2025. gada 5. un 10. martā, (daļa tiešsaistē) un no 10. marta līdz 14. martam (fiziskā daļa) norisinājās ES Erasmus+ programmas jauktā intensīvā programma (BIP) “Innovations in Primary Education” Vītauta Dižā Universitātes Izglītības Akadēmijā (Lietuva).
Digitālie mācību rīki ir kļuvuši par izglītības procesa neatņemamu sastāvdaļu, no vienas puses, bagātinot tradicionālo mācīšanos ar dažādiem rīkiem, līdzekļiem un mācību telpām, no otras puses, vienlaikus pieaugot izaicinājumiem, piemēram, IT rīku izmantošana, digitālā satura veidošana, robotika un IT rīku pielietošana, mērķtiecīga virtuālo mācību vidi izmantošana un adekvāts laika atvēlēšana šiem pasākumiem. Skolēniem jaunākā skolas vecumā ar šiem rīkiem jāstrādā ierobežotu laiku, tāpēc to izvēlei jābūt mērķtiecīgai un pārdomātai.
Projekta programmas ietvaros visiem topošajiem skolotājiem bija iespēja iepazīties ar inovācijām un praktisko pieredzi IT tehnoloģiju jomā: Daugavpils Universitāte (Latvija), Vītauta Dižā Universitātes Izglītības Akadēmijā (Vytautas Magnus University Academy of Education, Lietuva), Zelenogorsko Universitāte (Zelenogorsko University, Polija), Kazimierz Wielki Universitāte Bidgošā (Kazimierz Wielki University in Bydgosz, Polija).
Projekta organizatori un vieslektori izdiskutēja izglītības jomas dažādus saturiskus aspektus: Vice-chancellor, Assoc. prof. Ilona Tandzegolskienė-Bielaglovė, Prof. Daiva Jakavonytė-Staškuvienė (Vītauta Dižā Universitātes Izglītības Akadēmijā, Lietuva) un Prof. Dr. hab. Ewa Filipiak, Dr. Joanna Szymczak (Kazimierz Wielki Universitāte, Polija), apspriežot aktualitātes tieši sākumizglītībā. No Daugavpils Universitātes projektā piedalījās profesore Dzintra Iliško un docente Jeļena Badjanova ar lekciju “Latvian Topicalities in Primary Education”.
Projektā piedalījās Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu fakultātes profesionālā bakalaura studiju programmas “Sākumizglītības skolotājs” (42 141, D139S) 1. un 4. kursa studējošie, paplašinot savas kompetences angļu valodas jomā, informācijas tehnoloģiju iekļaušanas prasmes dažādās mācību jomās un savas starpkultūru kompetences spējas:
Projekta īstenotāji organizēja mācību ekskursijas Viļņas skolā (Vitlis Lyceum): praktizējošie skolotāji radīja IT tehnoloģiju ieintegrēšanas iespējas ne tikai datorikas mācību stundās, bet arī valodas un matemātikas mācību jomas satura apguvei. Pēc lekcijām, semināriem, vebināriem tika organizētās diskusijas un refleksija, kas bagātināja priekšstatus par sākumizglītības skolotāja profesijas specifiku un saturu kopumā. Kā arī iedvesmoja visus dalībniekus sadarboties un aktīvi piedalīties BIP projektos arī turpmāk.
Studenti, topošie sākumskolas skolotāji, mācījās no labās prakses piemēriem, vērojot inovatīvas izglītības prakses skolā. Viņi arī varēja redzēt, kā aktivitātes var organizēt kvalitatīvā iekļaujošā izglītības vidē ar personalizētu saturu un atbalsta rīkiem, kas palīdzētu katram skolēnam mācīties. Studenti pētīja arī skolas vidi, “sajūtu telpas”, iekļaujošas izglītības vidi, kas atbalsta mācīšanos.
Paldies par atbalstu Daugavpils Universitātes vadībai, HSZF vadībai, Lietuvas sadarbības partneriem un studējošajiem par gatavību uzņemties un īstenot jaunas idejas, bagātinot katram savu personīgo pieredzi, lai dalītos ar to ar pārējiem, un lai popularizētu starptautiskajā līmenī DU studiju programmas.
Kontaktinformācija:
Dabaszinātņu un veselības aprūpes fakultāte, Sporta katedra, PBSP “Sākumizglītības skolotājs” direktore, Dr. paed., Mg. psych., docente, Jeļena Badjanova
jelena.badjanova@du.lv; +371 26760050
Humanitāro un sociālo zinātņu institūts, PhD, Mg. psych., profesore, Dzintra Iliško
dzintra.ilisko@du.lv; +371 29378690