Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta zinātnieki piedalījas Igaunijas televīzijas (ETV) dabas raidījumā “Osoon”. Ekspertu komanda, kas iesaistīta projektā ‘’Ekoloģiskā tīkla izveide lapkoku praulgrauža aizsardzībai Baltijā (LIFE OSMO BALTIC)’’, dalījās ar saviem pētījumiem un projekta galvenās sugas lapkoku praulglauža (Osmoderma eremita kompleksa) saglabāšanas pasākumiem.
ETV raidījums par dabu’’Osoon’’ tiek parraidīts kopš 1993. gada un šobrīd ir nofilmētas 32 sezonas. Šajā sērijā tika izcelta lapkoku praulglauža saglabāšanas nozīme un ekoloģiskā tīkla būtiskā loma tās izdzīvošanā. Daugavpils Universitātes zinātnieki apsprieda sugu ekoloģiju, dzīvotņu apstākļus un iespējas veidot un uzturēt šos tīklus visā Baltijas reģionā, nodrošinot sugas ilgtermiņa dzīvotspēju.
Sērija Nr. 1154 tika pārraidīta pirmdien, 14. oktobrī, Igaunijas televīzijā, un ir pieejama televīzijas arhīvos: https://jupiter.err.ee/1609493065/eremiitpornikas
Projekta ietvaros tiek uzsvērta lapkoku praulglauža populāciju un to dzīvotņu monitoringa un pētīšanas nozīme. Daugavpils Universitātes zinātnieki plāno izmantot modernas tehnoloģijas, lai vāktu datus par šo vaboļu izplatību, populāciju dinamikām un faktoriem, kas ietekmē to izdzīvošanu. Šī informācija ir būtiska efektīvu stratēģiju izstrādei un projekta panākumu novērtēšanai.
‘’LIFE OSMO Baltic’’ projektā piedalās 8 partneri no Latvijas un Lietuvas, kuri apņēmušies nodrošināt Eiropas Savienības Dzīvotņu direktīvas prioritārās sugas – lapkoku praulglauža (Osmoderma eremita kompleksa) – aizsardzību, veicot pētījumus, atjaunojot dzīvotnes, paaugstinot sabiedrības informētību un izveidojot pārrobežu ekoloģisko tīklu, kas savienos Lietuvas un Latvijas lapkoku praulglauža sugas populācijas, kā arī cenšoties sasniegt Ziemeļpolijas un Dienvidigaunijas pierobežas populācijas.
Projekts tiek līdzfinansēts no Eiropas Savienības LIFE vides programmas un Latvijas Valsts reģionālās attīstības aģentūras.
Informācija par projektu: https://du.lv/project/life-osmo-baltic/
Līdzfinansē Eiropas savienība. Sniegtā informācija un viedoklis atspoguļo autora(-u) redzējumu nevis Eiropas Savienības vai Eiropas klimata, infrastruktūras un vides aģentūras (CINEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējošā iestāde nav atbildīga par šeit sniegto informāciju.