LV
LV
EN
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Tiesībsargs aicina piedalīties mācībās par tēmu “Seksuālā uzmākšanās jeb NĒ=NĒ” augstskolu docētājiem, darbiniekiem un studentiem

28.04.2025
dalies:
drukā:

Šī gada 7. maijā, plkst. 14.00-16.00, Tiesībsargs aicina augstskolu docētājus, darbiniekus un studentus piedalīties bezmaksas tiešsaistes mācībās par tēmu “Seksuālā uzmākšanās jeb NĒ=NĒ”.

Reģistrēties ir ērti un vienkārši!

Šajā reizē lekcijas mērķauditorija esat tieši jūs – docētāji, studenti un augstskolu darbinieki. Mācībām jāreģistrējas iepriekš, tas ir ērti un vienkārši: https://ej.uz/NE_ir_NE

Mācības (zoom formātā) veido videolekcijas no plkst. 14.00-15.30 un jautājumu – atbilžu sesija no plkst.15.30-16.00. Uz mācību dalībnieku iepriekš iesūtītiem un mācību laikā uzdotiem jautājumiem šajā reizē atbildes sniegs Tiesībsarga biroja Diskriminācijas novēršanas nodaļas vadītāja Anete Ilves.

Kāpēc svarīgi piedalīties?

Kā zināms, 2024. gadā Latviju pāršalca seksuālās uzmākšanās skandāls augstākās izglītības mācību iestādē. Šīs lietas ietvaros tiesībsargs uzsāka apjomīgu pētījumu par seksuālo uzmākšanos, kuras materiāli un videolekcija pieejami tiesībsarga mājaslapā. Izpēte atspoguļo ne tikai seksuālās uzmākšanās problēmu apmērus un specifiku Latvijas augstskolās, bet arī dziļākas strukturālās problēmas, kas skar Latvijas un Eiropas sabiedrību kopumā.

Iespējams, būsit pamanījuši aizvadīto nedēļu laikā publiski izskanējušos un ļoti satraucošos gadījumus, kuros cietuši bērni un jaunieši. Tas spilgti apliecina, ka seksuālā uzmākšanās ir skarba un nepatīkama realitāte šeit un tagad, kuras upuris var būt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, seksuālās orientācijas vai invaliditātes. Diemžēl no seksuālās uzmākšanās neesam pasargāti arī augstskolu vidē.

Ko var darīt ikviens, pamanot šādus gadījumus? Mācību mērķis ir vienkāršā un saprotamā veidā izglītot un informēt jūs, un ar praktisku padomu palīdzību ļaut labāk saprast, kā rīkoties gadījumos, ja cilvēks ir cietis vai novērojis seksuālu uzmākšanos. Kas šādā emocionāli un arī fiziski nepatīkamā brīdī ir pirmie veicamie soļi, kam ziņot, kur vērsies un kā nesajaukt nevēlamo seksuālo uzmākšanos ar daudziem ierasto un tīkamo flirtēšanu? Tikai izglītota un informēta sabiedrība var dot pretsparu varmākām, lai pārtrauktu viņu nesodāmības sajūtu.