2025. gada 15. aprīlī Rotko muzejā notika kārtējā miniprojekta “Citādais mākslā un dzīvē” nodarbība Daugavpils skolu jauniešiem. Tā tika organizēta programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta “Kultūrpratības vērtība Eiropā” (CLiViE) ietvaros ar mērķi attīstīt jauniešu kultūras izpratni, radošo pašizpausmi un kritiskās domāšanas prasmes. Nodarbībā piedalījās jaunieši no Mākslu izglītības kompetences centra “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola Saules skola”, Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils Zinātņu vidusskolas un Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja.
Nodarbības pirmajā daļā Ekspozīciju un izstāžu kuratore Tatjana Černova iepazīstināja jauniešus ar kuratora darbu un tā veiksmīgai veikšanai nepieciešamajām zināšanām un prasmēm. Jaunieši bija pārsteigti, cik daudzveidīgs ir kuratora darbs – kurators gan izstrādā izstādes koncepciju, veic pētniecību, izvēlas eksponātus, organizē to izvietojumu telpā, sadarbojas ar māksliniekiem, dizaineriem un institūcijām, gan sagatavo informatīvos materiālus, komunicē ar apmeklētājiem un medijiem, gatavo līgumus un organizē mākslas darbu nogādāšanu. Pēc lekcijas noklausīšanās jaunieši ar prieku izmēģināja vienu no kuratora daudzveidīgajiem pienākumiem, proti, sniedza analītiski emocionālu komentāru par izvēlētajiem mākslas darbiem. Tatjanas Černovas stāsts motivēja vairākus jauniešus domāt par šīs profesijas izvēli nākotnē.
Nodarbības otrajā daļā Rotko muzeja izglītības programmu kuratores Mairitas Folkmanes vadībā jaunieši individuālajā grafikas mākslas tehnikā veidoja savus mākslas darbus, atainojot tajos savus spilgtākos pēdējā laika pārdzīvojumus. Iejūtoties pieredzējušo mākslinieku lomās, jaunieši nosauca un parakstīja savus darbus, tādējādi sagatavojot tos izstādei, kura būs skatāma Muzeju nakts 2025 ietvaros.
Lai izvērtētu mākslā balstītas izglītības efektivitāti, kā arī noteiktu tās lietderību un ekonomiskos ieguvumus, programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta “Kultūrpratības vērtība Eiropā” ietvaros ir paredzēta četru miniprojektu realizācija. Tajos Daugavpils Universitātes pētnieki sadarbosies ar formālās un neformālās izglītības iestādēm un konsultēsies ar projekta oficiālajiem partneriem no Eiropas universitātēm un kultūras institūcijām. Sadarbība ar kultūras industriju veido projekta pievienoto vērtību, bet bērnu un jauniešu iesaiste tā aktivitātēs sekmēs viņu kultūrpratību, personības attīstību un pozitīvu līdzdalību sabiedrībā. Tāpat tas veicinās toleranci, vienlīdzību un iekļaušanos Latvijas un Eiropas kultūras telpā.
Projekta mājaslapa: https://www.clivieproject.eu
Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma „Apvārsnis Eiropa”, granta līgums Nr. 101132285.
Papildu informācija:
Daugavpils Universitātes asociētā profesore un vadošā pētniece Alīna Romanovska
alina.romanovska@du.lv
Foto:
Margarita Abarasa
Mairita Folkmane
Alīna Romanovska