2024. gada 27.–28. novembrī Barselonā (Spānija) notika Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta Promoting Understanding and Lifelong learning Successful Education through the ARTs and culture (Mākslas un kultūras devums sapratnes un mūžizglītības veicināšanā) (PULSE-ART), granta līgums Nr. 101178988, atvēršanas sanāksme, kurā piedalījās Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta (HSZI) vadošā pētniece Dr. philol. Ilze Kačāne. Projektā, kas tiks īstenots laika posmā no 2024. gada 1. novembra līdz 2027. gada 31. oktobrim, piedalās 10 institūcijas no sešām valstīm – Spānijas, Francijas, Grieķijas, Latvijas, Maltas un Nīderlandes, pārstāvot pētniecības centrus, universitātes, mazos un vidējos uzņēmumus un muzejus.
Projekts PULSE-ART ir vērsts uz kultūras izpratnes un izpausmes veicināšanu un mākslas kā pārmaiņu katalizatora un svarīga kultūras attīstības virzītājspēka izmantošanu izglītībā Eiropā. Kultūras izpratne un izpausme ir mākslas un kultūras izglītības sastāvdaļa un viena no astoņām mūžizglītības kompetencēm, kas palīdz apgūt ne tikai sociālās, pilsoniskās un starpkultūru prasmes, bet arī veidot indivīda un kopienas piederības izjūtu noteiktai sabiedrībai. Atklājot sanāksmi, PULSE-ART koordinatore un Science for Change (Spānija) mākslas un zinātnes speciāliste Isidora Fernández skaidroja, ka laikā, kad Eiropa un pasaule saskaras ar tādiem izaicinājumiem kā noteiktu kultūras komponentu zaudēšana un nemainīgas un fiksētas (neinkluzīvas) identitātes veidošana, PULSE-ART projekts reaģē uz akūtām sabiedrības vajadzībām – atdzīvināt savstarpējas cieņas un kultūru daudzveidības vērtības.
Lai diskutētu par izaicinājumiem un meklētu konkrētus risinājumus inovatīvu ekosistēmu veidošanai un mākslas integrēšanai izglītībā, semināros un darbnīcās piedalījās politikas veidotāji, radošie darbinieki, kultūras menedžeri, mākslinieki, pētnieki un pedagogi. Mākslas izmantošanas izglītībā ilgtspējas veicināšanai projekta ietvaros tiks analizēti labās prakses piemēri, izstrādāti izglītojoši materiāli un instrumentu kopums profesionālās kompetences pilnveidei, rīkotas izglītojošas darbnīcas un semināri dažādās mākslas un kultūras disciplīnās, kā arī aprobēta metodoloģija septiņu gadījumu (game jams – spēļu sesijas, video spēles, ilustrācija un zīmēšana, vizuālā tehnoloģiju māksla, performances māksla, deja, mūzika) izpētē Eiropā un Marokā. Projekta noslēgumā, balstoties uz konkrētiem pierādījumiem, projekta partneri sadarbībā ar radošajām un kultūras industrijām izstrādās nacionālos rīcības plānus un politikas rekomendācijas.
Projektu finansē Eiropas Savienība. Paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi, kas ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas deleģētās administrējošās iestādes Eiropas Pētniecības izpildaģentūras uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienība, ne piešķīrēja iestāde par tiem nevar uzņemties atbildību.
Papildu informācija:
Ilze Kačāne, Dr. philol.
HSZI vadošā pētniece/ PULSE-ART vadītāja Latvijā
e-pasts: ilze.kacane@du.lv
Foto: Aleix Cabrera (ISGlobal), Ilze Kačāne (DU)