DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta zinātnieki izceļas Eiropas Zinātnieku naktī 2024!

30.09.2024
dalies:
drukā:

27. septembrī Daugavpils Universitāte (DU) vēra savas durvis ikgadējai Eiropas Zinātnieku naktij 2024, kur Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta zinātniekuun vispārējā personāla komanda aktīvi iesaistījās dažādu aktivitāšu piedāvāšanā sabiedrībai. Pasākums bija paredzēts, lai rosinātu ziņkāri un izglītotu visas vecuma grupas, prezentējot inovācijas, eksperimentus un praktiskas nodarbības dažādās zinātnes jomās.

DZTI piedāvātas aktivitātes:

‘’Augļu mušu (Drosophila melanogaster) sagatavošana laboratorijas pētījumiem’’ – Apmeklētājiem tika parādīts, kā augļu mušas tiek audzētas un uzturētas laboratorijā. Demonstrācija ietvēra mušu barotnes gatavošanu, tās sastāva modificēšanu, mušu iemidzināšanu ar CO2 un to šķirošanu pētījumiem.
Vadīja Ronalds Krams un Tatjana Grigorjeva

‘’Hidrobiologa misija’’ – Šajā aktivitātē apmeklētājiem tika sniegta iespēja izprast hidrobiologa lomu saldūdens pētniecībā un praktiski iesaistīties ūdens paraugu analīzē.
Vadīja Aija Brakovska un Jana Paidere

‘’Pa sūnu pētnieku pēdām’’ – Interaktīva spēle, kas ļāva visām vecuma grupām iepazīties ar sūnu pētnieka darba pamatiem un sugu noteikšanu.
Vadīja Līga Anna Leitāne, Dana Krasnopoļska, Dace Stepanova un Anna Mežaka

‘’Vai pazīsti kādu invazīvo augu? Nē?! Atnāc, būsi pārsteigts!’’ – Apmeklētājiem bija iespēja apskatīt, pataustīt, pasmaržot un uzzināt vairāk par biežāk sastopamajiem invazīvajiem augiem Daugavpilī. Aktivitāti papildināja arī kāršu spēle par invazīvajām sugām.
Vadīja Santa Rutkovska un Aiva Bojāre (Dabas aizsardzības pārvalde)

‘’Biomasas enerģija – inovācijas un nākotne’’ – Dalībnieki iepazinās ar atjaunojamās enerģijas ražošanas un atkritumu apsaimniekošanas procesiem, piemēram, biomasas gazifikāciju un pirolīzi. Demonstrācijās tika parādīti šo procesu produkti un apspriestas to pielietošanas iespējas.
Vadīja Sergejs Osipovs, Vladimirs Gusarovs, Mantas Meiliunas, Jevgenijs Dubovskis un Romualds Radiševskis

‘’Ķīmija visiem!’’ – Daudzveidīgas darbnīcas ļāva atklāt ķīmijas pasauli:

  • Kriminālistikas laboratorija: kā ieraudzīt neredzamās pēdas
  • Slaima laboratorija: zinātne, kas pielīp
  • Ķīmiskais luksofors: ķīmiķi rāda ceļu
  • Mistiskā spīdēšana: zinātnes gaisma
  • Viktorīna “Elementu bingo”
  • Spīdošie šķidrumi: kad zinātne ballējas tumsā

Šīs aktivitātes ļāva dalībniekiem izzināt slepenos ķīmiskos procesus un piedalīties aizraujošos eksperimentos.
Vadīja Aleksandrs Pučkins

‘’Brīnumainā ģenētika’’ – Sadarbībā ar biedrību “Dzīvnieku sargi” tika izskaidrota darbīca, kurā varēja atklāt ģenētikos noslēpumus, un uzzināt kāpēc vienā metienā var būt tik dažādi kaķēni.
Vadīja Marina Savicka, Aleksandra Morozova un Jeļena Oreha

‘’Molekulārās bioloģijas priekšgalā’’ – Apmeklētājiem tika piedāvāta unikāla iespēja iepazīties ar aprīkojumu, kas maina pasauli – no personalizētās medicīnas līdz augu ģenētiskajai modifikācijai un cīņai pret slimībām.
Vadīja Aleksandrs Petjukevičs

‘’Augļi, dārzeņi un graudaugi arī slimo’’ – Izmantojot mikroskopu, apmeklētāji varēja izpētīt lapu bojājumus augļiem, dārzeņiem un graudaugiem, kā arī apspriest kaitēkļu ierobežošanas metodes.
Vadīja Anna Batjuka un Inta Umbraško

‘’DNS izdalīt var jebkurš’’ – Dalībnieki varēja izdalīt DNS no dažādiem organismiem, piemēram, sīpola, burkāna vai banāna, apgūstot molekulārās bioloģijas pamatus.
Vadīja Anastasija Čerkesa, Anastasija Karnilova, Laura Emīlija Pozņaka un Nataļja Škute

‘’Nanodaļiņas un augi’’ – Apmeklētāji varēja uzzināt, kā laboratorijas apstākļos nanodaļiņas “draudzējas” ar augiem, piedaloties eksperimentā un gūstot praktiskas iemaņas darbā ar ģenētisko materiālu.
Vadīja Aleksandra Mošenoka un Lauris Jankovskis

‘’Uzbūvē savu vaboli: vaboļu anatomijas un pielāgojumu darbnīca’’ – Radoša aktivitāte, kuras laikā dalībnieki izveidoja savus vaboļu modeļus, iepazīstoties ar vaboļu anatomiju un pielāgojumiem.
Vadīja Anita Rukmane-Bārbale

‘’Filipīnu džungļu dzīvie dārgakmeņi’’ – Neliels ieskats Filipīnu džungļu krāšņajā vaboļu pasaulē, aktivitāte tika piedāvāta latviešu un angļu valodā.
Vadīja Arvīds Barševskis un Chrestine Torrejos

‘’Neliels ieskats daudzveidīgajā kukaiņu pasaulē’’ – Ar dažādu miniaktivitāšu palīdzību apmeklētāji varēja iepazīt kukaiņu dzīves daudzveidību.
Vadīja Vitālijs Meinerts un Aleksandra Marijevska

‘’Kukaiņu smaržu pasaule’’ – Apmeklētāji varēja izzināt dabiskas un mākslīgas smaržas un izpētīt, ar kādiem kukaiņiem tās ir saistītas.
Vadīja Laura Taube

‘’Zemes kameņu izmantošana zinātnē un lauksaimniecībā’’ – Apmeklētāji varēja aplūkot dzīvas kamenes stropā un uzzināt par to nozīmi gan zinātnē, gan lauksaimniecībā.
Vadīja Samira Jeļizaveta Garajeva un Ronalds Krams

‘’Matemātika un baktēriju pasaule’’ – Apmeklētājiem tika dota iespēja iepazīties ar matemātiķa profesijas pamatiem un uzzināt, kā matemātika tiek izmantota baktēriju izpētē, kā arī bija iespēja piedalīties viktorīnā par antibiotiku rezistenci.
Vadīja Pēteris Daugulis, Artūrs Vanags un Inese Gavarāne

‘’Daudzveidīgā parazītu pasaule’’ – Izglītojošā stūrītī apmeklētāji varēja krāsot parazītus, piedalīties viktorīnā un izzināt parazītu izdzīvošanas stratēģijas.
Vadīja Sanita Kecko, Ilze Rubeniņa un Muza Kirjušina

‘’Robota roka’’ – Apmeklētāji varēja apmeklēt lāzertehnoloģiju un metālapstrādes laboratoriju un izprast robotu programmēšanu un to pielietojumu rūpniecībā un pētniecībā.
Vadīja Jans Kevišs un Poļina Maļuhina

‘’Hologrammu izstāde’’ – Apmeklētājiem tika demonstrēta aizraujoša hologrammu izstāde, parādot fizikas pasaules brīnumus un ļoti reālistiskus attēlus.
Vadīja Irēna Mihailova un Poļina Maļuhina

Eiropas Zinātnieku nakts 2024 izrādījās liels panākums, piesaistot cilvēkus no dažādām dzīves jomām aizraujošajā zinātnes pasaulē. Daudzveidīgā programma piedāvāja izglītojošu, interaktīvu un inovatīvu pieredzi, uzsverot pētniecības nozīmīgumu mūsu nākotnes veidošanā.

Papildus informācija: Līga-Anna Leitāne, liga.leitane@du.lv

Galerija