DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Uzsākta LVAF finansētā projekta „Sarkanā plakaņa Cucujus cinnaberinus populācijas aprēķina algoritma izstrāde un monitorings” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/62/2022)” īstenošana

29.09.2022
dalies:
drukā:

Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centrs ir uzsācis pētījumus Latvijas vides aizsardzības fonda finansētā projekta “Sarkanā plakaņa Cucujus cinnaberinus populācijas aprēķina algoritma izstrāde un monitorings”ietvaros.

Projektam izvēlētā mērķsuga sarkanais plakanis Cucujus cinnaberinus ir iekļauts Eiropas Padomes direktīvā 92/43/EEC „Par dabisko biotopu, savvaļas floras un faunas aizsardzību” II pielikumā, kas nozīmē, ka šī suga ir Kopienas interešu sfērā un tās dzīvotņu saglabāšanai nepieciešams stingrs aizsardzības režīms. Dzīvotņu direktīvas 17.pants nosaka, ka sešu gadu periodā visām ES dalībvalstīm ir jāiesniedz ziņojums Eiropas Komisijai par Eiropas Savienības nozīmes sugu stāvokli valstī. Ziņojuma ietvaros tiek novērtēti sasniegumi katras valsts paveiktajā, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas jomā. Atbilstoši ziņojumam Eiropas Komisijai par ES nozīmes biotopu un sugu aizsardzības stāvokli Latvijā (novērtējums par 2013. – 2018. gadu), sarkanā plakaņa Cucujus cinnaberinus populācijas vērtējums un nākotnes perspektīvu vērtējums ir novērtēts kā nezināms.

Ņemot vērā, ka līdzšinējā pieeja sugas monitoringam ir uzskatāma par nepilnīgu un neparedz iespēju iegūt pietiekamus datus sugas populācijas novērtējumam, projekta ietvaros tiek plānots īstenot apjomīgus pētījumus, kuru ietvaros tiks aprobētas dažādas metodes sugas identificēšanā, monitoringā un populācijas lieluma aprēķināšanā.

Pamatojoties uz pētījumu ietvaros iegūtajiem datiem, tiek plānots uzlabot sarkanā plakaņa monitoringa metodiku, kā arī papildināt to ar datu analīzes modeli, kas ļaus interpretēt uzskaišu laikā iegūtus datus un izmantot tos dabas aizsardzības mērķu sasniegšanai. Balstoties uz projekta ietvaros izstrādāto metodiku un sarkanā plakaņa uzskaites datiem, būs iespējams iegūt precīzāku informāciju ziņojumam Eiropas Komisijai par sarkanā plakaņa dzīvotņu stāvokli Latvijā.

Papildus projekta rezultātā tiks izstrādāts algoritms mikrobiotopu apsekošanai monitoringa ietvaros un algoritms īpatņu dzīvotspējas saglabāšanai. Projekta rezultāti tiks prezentēti bezmugurkaulnieku ekspertiem un dabas aizsardzības speciālistiem projekta ietvaros ieplānotā pieredzes apmaiņas semināra laikā.

Projekta noslēgumā tiks sagatavots vismaz vienas zinātniskās publikācijas manuskripts par sarkanā plakaņa uzskaites metodēm un to efektivitāti.

Projektā plānotās aktivitātes tiks ieviestas cieši sadarbojoties ar projekta sadarbības iestādi Dabas aizsardzības pārvaldi, savukārt konsultatīvās funkcijas jautājumos, kas saistīti ar projekta ietvaros plānoto pētījumu praktisku relizāciju nodrošinās Daugavpils Universitātes zinātniskais personāls.

Sarkanais plakanis pārsvarā sastopams labi izgaismotos mistrotos apšu un platlapju mežos ar lielu atmirušās koksnes daudzumu
(Foto: Uldis Valainis)
Sarkanā plakaņa kāpurs. Sugas klātbūtni visvieglāk konstatēt meklējot kāpurus zem nesen atmirušu apšu un platlapju mizas
(Foto: Uldis Valainis)
Papildus informācija:

Daugavpils Universitates 
Dabas izpētes un vides izglītības centrs
Projekta kontaktpersona
Dr. biol. Uldis Valainis
tālr.: +371 26113065
e-pasts: uldis.valainis@biology.lv