DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Daugavpils universitātē realizētā PROJEKTA “HOLOKAUSTA DISKURSI UN ATMIŅAS INFRASTRUKTŪRA LATVIJĀ NOSLĒGTA OTRĀ GADA PIRMĀ PUSE

30.06.2022
dalies:
drukā:

Daugavpils Universitātē īstenotajā projektaHolokausta diskursi un atmiņas infrastruktūra Latvijā” (vienošanās Nr. 1.1.1.2/16/I/001; projekts Nr. 1.1.1.2/VIAA/4/20/744) aizvadīts pusotrs no kopumā paredzētajiem divarpus  gadiem. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības fondu darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” ietvaros, projekta realizācijas laiks ir no 2021. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Svarīgākais šī perioda nodevums ir Latvijas lielākajā medijā “Delfi” publicētais populārzinātniskais raksts par holokausta atmiņas tematiku un polemiku par pieminekļa tālāko likteni ar atsauci uz projektu (skat.: https://www.delfi.lv/news/versijas/didzis-berzins-par-pieminekli-zedelgema-atminu-un-valstiskumu.d?id=53917723). Projekta īstenošanas otrā gada pirmā pusgada būtiskākais notikums bija vidusposma izvērtējums/ekspertīzes ziņojums un tajā paustās rekomendācijas. Kā norādīts ziņojumā, neraugoties uz profesionāliem, personīgiem un ārkārtējiem (Covid-19 un citi) izaicinājumiem, plānotais ir paveikts. Daži pasākumi un to norise ir mainīta, citi ir pārcelti laikā uz priekšu, atsevišķi pasākumi tika īstenoti pirms plānotā laika. Ekspertu novērtējumā pozitīvas atsauksmes veltītas Daugavpils Universitātei un projekta sadarbības partneriem.

Ņemot vērā ekspertu ieteikumus un līdzšinējo pieredzi projekta īstenošanā, kā arī sākotnēji formulētos un jaunos riskus, otrajam un noslēdzošajam posmam izvirzīti šādi mērķi un uzdevumi: 1.Līgumu noslēgšana, mobilitātes galīga saplānošana un realizēšana (ietver divas sadaļas: mobilitātes sagatavošana un līgumu noslēgšanu ar projekta asistentiem). 2.Zināšanu izplatīšanas plāna pabeigšana (atbilstoši plānam tuvākajā laikā tiks īstenoti trīs pasākumi: piemiņas pasākums Preiļos (augusts), izzinošs pasākums Rīgas geto (septembris/novembris) un politikas vadlīniju prezentēšanas pasākums (marts, 2023). 3.Divu rakstu (Scopus/WebofScience). un monogrāfijas sagatavošana publicēšanai (Septembrī sadarbībā ar asistentiem, recenzentiem un partneriem plānots uzsākt tekstu galaversiju rakstīšanu diviem starptautiskajiem zinātniskajiem rakstiem un monogrāfijai par holokausta diskursiem Latvijā).

Projekts tiks realizēts 30 mēnešus, laikā no 2021. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 30. jūnijam. Projektu finansē ERAF (85%), 10% veido attiecināmais valsts budžeta finansējums un 5% – LU līdzfinansējums. Projekta mērķis ir pētīt holokausta sociālās atmiņas veidošanās procesus Latvijas teritorijā pēc Otrā pasaules kara beigām salīdzinošā perspektīvā ar mērķi noskaidrot, kādu sociālpolitisko un vēsturisko diskursu iespaidā veidojusies holokausta atmiņa Latvijā. Pētījumā tiek analizētas holokausta reprezentācijas un diskursīvās struktūras un raksturotas Latvijas sabiedrības zināšanas un attieksme pret holokaustu, un to noteicošie komunikatīvie, sociālie, politiskie un kultūras atmiņas procesi. Pēcdoktorantūras projekta īstenotājs ir Didzis Bērziņš, projekta zinātniskā konsultante ir profesore Irēna Saleniece, projekta koordinatore ir Alise Griķe.