Vārds, uzvārds: Ilga Romanovska (siev, 21) un Elvīra Karabešoko (siev, 23).
Nosūtošā augstskola: Daugavpils Universitāte
Mobilitātes valsts: Lietuva
Uzņemošā augstskola: Vytautas Magnus University
Studiju joma: Psiholoģija
Mobilitātes perioda ilgums: 26.08.2013 – 31.12.2014
Pirmā nojausma par to, kas ir Erasmus, radās pēc tam, kad viena no mūsu kursa biedrenēm bija atgriezusies universitātē pēc vesela mācību gada studijām Lietuvā. Viņa dalījās savos spilgtajos iespaidos un ieinteresēja par iespējām studēt ārvalstu universitātēs. Otrais solis jau bija koordinatores vadīta prezentācija par Erasmus iespējām un stāsti par to, cik tas viss ir reāli. Šaubas – doties vai tomēr nē – māca līdz pat pēdējam brīdim, taču vēlme sevi pilnveidot arī ārvalstīs izrādījās spēcīgāka.
Vissarežģītākais šķita tieši dokumentu sakārtošana – visu nepieciešamo parakstu savākšana, priekšmetu pielīdzināšana, vairākkārtēja dokumentu sūtīšana gan elektroniski, gan pa pastu. Sūtošā universitāte mūsu gadījumā darbojās daudz organizētāk un ātrāk, kā uzņemoša augstskola.
Mācību procesā ārvalstu augstskolā pasniedzēji bija pietiekami prasīgi un vēl vairāk atsaucīgi neskaidrību gadījumā. Saziņa ar pasniedzēju caur e-pastu bija ātra un ērta, ja radās arī kādas neskaidrības pēc darba dienas. Sākumā, protams, šķita, kā tas būs – mācīties angļu valodā – taču no tā nav jābaidās! Jo vairāk tiks lasīts, jo vieglāk būs uztvert mācību materiālu, tāpat arī bija citi studenti, kas mācījās tos pašus priekšmetus un kopā ar citiem mācību process risinājās viegli un jautri!
Atgriežoties atpakaļ, studiju priekšmetu vērtējums tika automātiski pielīdzināts ārvalstu augstskolā iegūtajiem vērtējumiem. Pārējie priekšmeti bija jākārto kopā ar kursa biedriem. Pasniedzēji izprata mūsu situāciju un bija atsaucīgi un palīdzēja mums sagatavoties ieskaitēm, kuras bija jākārto. Līdz ar to vērtējumi bija augsti!
Erasmus dzīves burvība ietver sevī jaunas iepazīšanās ar jauniešiem no gandrīz visas pasaules – Francija, Vācija, Itālija, Spānija, Indija, Dienvidkoreja, ASV un Āfrika…un tā ir tikai maza daļa no valstīm. Kulturālais mikslis ikdienas dzīvē atklāj iespējas iepazīt katru kultūru tādā gaisotnē, kādā to nevar izdarīt ceļojot. Tiek lauzti stereotipi un krātas zināšanas par tradīcijām, kulturālajām īpatnībām, un to neviens gids jums nespēs pastāstīt, neviens TV raidījums nešķitīs tik aizraujošs, kā dzīvā komunikācija ar viņiem visiem.
Tāpat arī katru ceturtdienas vakaru notika „kultūras naktis”, kurās dažādu valstu pārstāvji prezentēja, ar ko viņi ir īpaši un atšķiras no citiem.
Mācību process mūsu gadījumā krasi atšķīrās no pierastā. Lekcijas kā tādas nenotika, mēs apmeklējām individuālas konsultācijas ar pasniedzējiem, kur viņi mums deva mācību materiālus, uzdeva mājas darbus, kā arī mācību tēmu sarakstu, kas ir jāzina uz ieskaitēm. Kopumā mums bija viens individuālais mājas darbs, viens grupas mājas darbs, vidus eksāmeni, kas norisinājās semestra vidū, un gala eksāmeni, kas bija semestra noslēdzošie eksāmeni. Manuprāt, šāda veida izglītības sistēma ir daudz efektīgāka!
Nebaidīties, nešaubīties, bet iet un pieteikties. Jums palīdzēs visi, kas ir ieinteresēti, lai jums būtu reāla iespēja aizbraukt.
Izvēloties studiju priekšmetus ārvalstu universitātē, nebaidieties, ja tie nesakrīt ar mācību priekšmetiem, kas paredzēti attiecīgajā periodā. Ekonomists un mākslas vēsture? Kāpēc gan ne!
Dienas ir garas, bet naktis vēl garākas!