DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti
A+
DUISStudentiemDarbiniekiemProjektiKontakti

Ekonomiskā drošība

dalies:
drukā:
FakultāteHumanitāro un sociālo zinātņu fakultāte
Iegūstamais grādsMagistra grāds ekonomiskajā drošībā
Studiju veidspilna laika studijas
Studiju ilgums2 gadi
Studiju kursu aprakstiStudiju kursu apraksti

Programma tiek realizēta kopīgi ar Rīgas Stradiņa Universitāti.

Uzņemšanas prasības

  • pirmā cikla augstākā izglītība komerczinībās un administrēšanā, vadības zinībās, ekonomikā, finansēs, organizācijas drošībā, iekšējā drošībā un civilajā aizsardzībā, policijas darbā vai tiesību zinātnē, vai tam pielīdzināma izglītība. Iestājpārbaudījums.
  • konkursā piedalās ar diploma vidējo svērto atzīmi un intervijas vērtējuma summu.

Iestājpārbaudījums:

  1. ja iepriekšējā izglītība iegūta komerczinībās un administrēšanā, vadības zinībās, ekonomikā, finansēs, organizācijas drošībā, iekšējā drošībā un civilajā aizsardzībā, tad reflektantam ir jābūt apgūtiem tiesību zinātnes studiju kursiem vismaz 15 ECTS apmērā;
  2. ja iepriekšējā izglītība iegūta policijas darbā vai tiesību zinātnē, tad reflektantam ir jābūt apgūtiem vadības zinību studiju kursiem vismaz 15 ECTS apmērā

Ārvalstu reflektantiem angļu valodas zināšanas vismaz B2 līmenī.

Iestājeksāmens: intervija par reflektanta iepriekšējo profesionālo pieredzi saistībā ar ekonomiskās drošības jautājumiem.

Studiju programmas mērķis

Sagatavot ekonomiskās drošības maģistru ar izkoptām analītiskām spējām un kritisku domāšanu, kas lieto zinātniskas metodes un citus izziņas veidus, lai risinātu dažādas teorētiskās un praktiskās situācijas un problēmas ekonomisko noziegumu novēršanā, atklāšanā un izmeklēšanā, kā arī attīstīt zinātni un pētniecību ekonomiskās drošības jomā.

Studiju rezultāti:

Zināšanas:

  • Spēj parādīt padziļinātas un paplašinātas zināšanas un izpratni pētniecībā ekonomiskās drošības jomā, kas atbilst nozares jaunākajiem atklājumiem, kuras tostarp palīdz prognozēt un novērst riskus, kā arī identificēt prettiesisku finanšu darījumu pazīmes.

Prasmes:

  • Radoši un konstruktīvi spēj analizēt un novērtēt sociāli ekonomiski tiesiskos procesus, debatēt un eksperimentēt par sasniegto rezultātu, pamatojot savu viedokli zinātniski pētnieciskajos datos, izveidot radošus risinājumus ekonomisko noziegumu atklāšanā, novēršanā un izmeklēšanā institucionālajā, nacionālajā un starptautiskajā līmenī.
  • Spēj kritiski izvērtēt teorijas un prakses atziņas un metodes, lai pilnveidotu pētījumu veikšanu ekonomiskās drošības jomā un piedāvātu oriģinālus profesionālo problēmjautājumu risinājumus ekonomiskajā civilās drošības kontekstā, t.i., ekonomisko drošību vērtējot sistēmiski kā valsts civilās drošības sastāvdaļu.
  • Spēj definēt organizācijas uzdevumus, izstrādāt darba plānus, ģenerēt idejas, organizēt darbu, noteikt uzņēmuma finanšu un ekonomiskās stabilitātes faktorus un identificēt attīstāmās jomas, koordinēt kolēģu sadarbību, tādejādi radot konkurētspējīgus rezultātus ekonomiskās drošības jomā.
  • Spēj patstāvīgi sekot jauninājumiem ekonomiskās drošības jomā, un, balstoties uz analītiski pētniecisku pieeju, definēt un analizēt problēmjautājumus ekonomisko noziedzīgo nodarījumu kontekstā, piedāvāt šo problēmjautājumu kopsavilkumu, sniedzot profesionālajai jomai atbilstošus risinājumus un jauninājumus.

Kompetences:

  • Spēj sagrupēt, kvalificēt un salīdzināt dažādu jomu zināšanas, kas ļauj analizēt ekonomiskās drošības jomā esošās aktuālās problēmsituācijas plašā salīdzinošā kontekstā un piedāvāt nestandarta risinājum, pielietojot un integrējot tos praksē, attiecīgo noziegumu atklāšanā, novēršanā un izmeklēšanā.
  • Spēj formulēt un kritiski analizēt dažādu jomu zināšanas ekonomiskās drošības kontekstā, radot jaunas zināšanas, kuras tiek piemērotas profesionālās darbības ietvaros, risinot problēmjautājumus un uzņemoties atbildību vadības jautājumos.
  • Spēj savākt, salīdzināt un izvērtēt informāciju attiecībā uz ekonomiskās drošības un starpdisciplinārajām jomām starptautiskās un nacionālās profesionālās vides kontekstā atbilstoši specializācijai un patstāvīgi izvēlēties mērķim atbilstošo profesionālās kompetences pilnveides metodiku.
  • Spēj strādāt ar zinātniski pētnieciskām datubāzēm, pētniecības un datu analīzes sistēmām. Attīsta izpratni par to, kas ir ekonomiskā drošība gan valstī un pasaulē kopumā, spēj risināt problēmas un pamatot lēmumus, tostarp sagatavot nepieciešamos pētījumus un izmantot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas profesionālo jautājumu risināšanai.

Studiju programmas saturs

zinātniskā pētniecība ekonomiskajā drošībā, finanšu un nodokļu sistēma, risku identifikācija, organizāciju teorija un vadība, stratēģiskā resursu pārvaldība, kredītiestāžu nacionālais un starptautiskais tiesiskais regulējums, komerctiesības un maksātnespējas tiesības, cilvēkresursu pārvaldība un personas datu aizsardzība, muitas lietu administrēšana, starptautiskā drošība, ekonomiskās drošības menedžments, finanšu un nodokļu tiesības, finanšu pārvaldība, stratēģiskā resursu pārvaldība, ekonomiski finansiālo noziegumu kriminoloģiskais raksturojums un novēršanas nacionālais un starptautiskais aspekts, ekonomiskie kibernoziegumi un drošība, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas analīze un vadība, normatīvo aktu izstrāde un dokumentu pārvaldība, civilā un vides aizsardzība, specializētā angļu valoda, saskarsmes psiholoģija un sarunu vadīšanas un profesionālo attiecību veidošanas prasmes, atvērto avotu un datu analīze, nodokļu politika un tās ietekme uz tautsaimniecības attīstību, kriptovalūtu un blokķēdes tehnoloģiju tiesības, operatīvās darbības tiesiskais regulējums Latvijā un ārvalstīs, ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu kriminālistiskais raksturojums, administratīvās atbildības specifika ekonomiskās drošības jomā.

Studiju programmā ir paredzēta arī prakse.

Sekmīgi absolvējot programmu ir iespēja

turpināt studijas trešā cikla augstākās izglītības studiju programmā, izpildot uzņemšanas prasības attiecīgajā studiju programmā.

Programmas direktors

Dr.iur., docents Igors Trofimovs
E-pasts: igors.trofimovs@du.lv