Vārds,Uzvārds | Valērija Kuzņecova |
Vecums | 21 |
Dzimums | Sieviete |
Nosūtošā augstskola | Daugavpils Universitāte |
Mobilitātes valsts | Bulgārija |
Uzņemošā augstskola | Sv Kirila un Sv Metodija Universitāte Veliko Turnovo |
Studiju joma | Tiesību zinātne |
Mobilitātes perioda ilgums | 4,5 mēneši |
Ar pārliecību varu teikt, ka mans ERASMUS veiksmes stāsts sākās ar brīdi, kad nomainīju savu desktopa attēlu. Uz to brīdi mans lielākais sapnis bija studijas manā sapņu pilsētā- Veliko Turnovo-, kas iepriecināja mani katru reizi, kad ieslēdzu datoru. Domu spēks mani kārtējo reizi nepievīla, un tieši pēc nedēļas es saņēmu e-pastu, kas mainīja manu dzīvi: „Informēju Jūs, ka esat apstiprināti dalībai Mūžizglītības programmā ERASMUS apmaiņas studijām 2013./2014.studiju gada rudens semestrī”. Tas bija neaizmirstams piedzīvojums, kuru būs ļoti grūti aprakstīt īsumā, jo kā teica mans ungāru draugs: „Valērija, vienas lapas garumā tas taču nav iespējams, par mūsu ERASMUS ir jāraksta romāns”.
26. septembrī, ar patīkamu uztraukumu pārpildīta, es jau sēdēju lidmašīnā Rīga-Stambula, Stambula-Sofija. Tiešā reisa uz Bulgāriju rudenī nebija, toties es redzēju milzīgo Stambulu. Tās bija neaprakstāmās sajūtas-beidzot doties uz vietu, par kuru tik ilgi sapņoju. Bet pirms šīm fantastiskajām sajūtām man bija jāaizpilda vairāki dokumenti, jāizvēlas mācību priekšmeti, jāskaita kredītpunkti un jānodibina kontakti ar viesaugstskolu. Man nebija nekādas iepriekšējās pieredzes ar šo augstkolu, tāpēc pirms mobilitātes laika es uzturēju aktīvu saraksti ar Veliko Turnovas Universitātes ERASMUS koordinātori, kas bija ļoti izpalīdzīga arī mobilitātes periodā. Pirms došanās uz ārzemēm vajadzēja noskaidrot vairākus jautājumus saistībā ar augstkolu kā, piemēram, kādā valodā notiks lekcijas, vai varu izvēlēties studiju kursus no citām fakultātēm, vai mani sagaidīs mentors utt. Tā kā es studēju tiesību zinātni, es varēju izvēlēties studiju priekšmetus arī no politisko zinātņu fakultātes. Mācības notika pārsvarā angļu valodā, bet dažus priekšmetus bija iespēja nokārtot krieviski. Neatbildētu jautājumu pirms mana lidojuma vairs nebija.
Naktī es jau biju Veliko Turnovo, kur kopmītnēs mani laipni sagaidīja komendantes un iekārtoja istabiņā. Kopmītnes bija samērā lētas un komfortablas-jaunas mēbeles, lamināts, flīzes vannas istabā. Tā kā es atbraucu naktī, redzēju tikai trīs lukturus zem maniem logiem. Bet no rīta, atverot logu, es ieraudzīju pasakainu skatu, kuru atceroties trīsas pārskrien pār ķermeni. Šie kalni un saule…
Katru dienu es brokastoju uz balkona, šis skats deva enerģiju visai dienai.
Īsi pēc manas atbraukšanas sākās studentu dzīve. Šī dzīve ievērojami atšķīrās no manas ierastās studenta dzīves Daugavpilī, jo šī bija ERASMUS studenta dzīve. Pirms braucu studēt nevarēju angliski teikumu noformulēt, bet, atbraucot atpakaļ, sāku ievērot, ka pat domāju angliski. Praktiska komunikācija ikdienu – labākais veids kā iemācīties jebkuru valodu. Jau otro dienu Bulgārijā es pavadīju ar citiem ERASMUS studentiem – meitenēm no Vācijas, Šveices un Spānijas. Visas, protams, komunicējām angliski, citas izvēles nebija. Un ļoti labi, ka nebija, jo tas man deva iespēju ievērojami uzlabot savas angļu valodas zināšanas. Sarunvalodas līmenī tagad varu komunicēt arī bulgāriski.
Šis laiks bija neizsakāmi lietderīgi pavadīts akadēmiskā ziņā. Bija iespēja apgūt vairākus studiju priekšmetus, kas nav iekļauti Daugavpils Universitātes tiesību zinātnes studiju programmā. Akadēmiskā pieredze bija ļoti vērtīga, tā deva iespēju ne tikai paplašināt savu zināšanas loku, apgūstot jaunus studiju priekšmetus, bet arī iepazīties ar Bulgārijas tiesību aktiem, pazīstamiem profesoriem. Ar mācībspēku Bulgārijā bija viegli komunicēt, jo pārsvarā visi lieliski pārvalda angļu valodu, krievu valodu kā arī vācu valodu. Man bija liels pārsteigums, ka liela daļa Bulgāru studentu runā brīvi arī vāciski.
Katra diena man bija kā spilgts notikums. Četru mēnešu laikā es apceļoju lielāko daļu Bulgārijas, un liels paldies jāsaka manam mentoram, bulgāru studentam Nikolai, kurš bija ne tikai bezgala izpalīdzīgs, bet arī noorganizēja vairākas ekskursijas. Vēl ilgi paliks atmiņā ERASMUS studentu brauciens uz Plovdivu, triju dienu paradīze kūrortpilsētā Burgās, aktīvā atpūta Emen kanjonā un vairākas citas vietas. Runājot par aktīvu dzīvesveidu, Bulgārijā to ir vienkārši piekopt. Manuprāt, studentam ir svarīgi sekot savai formai, veselībai un labam garastāvoklim, lai mācību laikā nav liekā stresa un problēmu. Tādēļ es katru dienu apmeklēju fitnesa klubu „Power and Motion”, kurš maksāja pārsteidzoši lēti – 7 eiro mēnesī. Tā bija jauna, mūsdienīga trenažieru zāle, kurā ziemā pēc lekcijām bieži iegriezos. Principā ne tikai fitness Bulgārijā ir lēts, tur viss ir salīdzinoši lētāk.
Topošajiem ERASMUS studentiem es ieteiktu būt uzmanīgiem naktīs, nestaigāt vieniem nepazīstamā valstī un noteikti apdrošināties pirms brauciena. Bulgārijā ir dinamisks, mainīgs klimats – vienu dienu karsti, otrā snieg-, tādēļ Baltijas valstu studenti tur slimoja bieži, bet ārsts un medikamenti ir dārgs prieks. Tādēļ nežēlojiet naudu un apdrošinieties, jo gadījumā, ja saslimsiet, samaksāt vajadzēs lielāku summu. Man paveicās, es Bulgārijā neslimoju, jo aktīvi nodarbojos ar sporta aktivitātēm, tomēr citi studenti bieži sūdzējās par visādām kaitēm un augstām medikamentu cenām. Kā arī, braucot uz turieni, man bija līdzi paņemta mana medicīnas aptieciņa, jo dažu medikamentu tur nebija. Aktīviem ceļotājiem iesaku sataisīt studenta ceļotāju karti, tad visi braucieni ar vilcienu būs uz pusi lētāki.
Starptautiskā pieredze vienmēr ir neizsakāmi vērtīga. No ERASMUS es gaidīju daudz patīkamā un lietderīgā, bet es nespēju iedomāties, ka būs tā. Šis laiks bija fantastisks! Es ieguvu ļoti daudz draugu no katras pasaules malas, un es zinu, ka pie katra no tiem es vienmēr būšu laipni gaidīta. Kā arī ļoti ceru, ka kādreiz es ieraudzīšu viņus visus pie sevis ciemos tepat – Latvijā. Gan Lauru no Tenerifēm, gan Aleksandru no Igaunijas, gan slovāku Andreju un Lukašu no Čehijas un vēl daudzus citus. Ar asarām acīs atceros, kā mēs apskāvām viens otru uz atvadām, bet esmu pārliecināta, ka ar to ir saskāries katrs ERASMUS students, jo ERASMUS ir ne tikai vērtīga akadēmiskā pieredze, bet arī spraigs un emocionāls notikums, kas vienmēr paliks prātā un sirdī.
Es nespēju uzskaitīt visus ERASMUS ieguvumus, tie ir jāizbauda pašiem. Paplašinot redzesloku, paplašinās arī pasaules uztvere un viss neiespējamais tagad šķiet pilnīgi reāls. Kā teica viens no maniem mīļākajiem autoriem Paulu Koelju: „Mums jāizmanto izdevība, kad veiksme ir mūsu pusē, un jādara tās labā tikpat daudz, cik tā dara mūsu labā”. ERASMUS – tā ir izdevība un būt ERASMUS studentam ir milzīga veiksme, par ko esmu neizsakāmi pateicīga Daugavpils Universitātei kā arī Eiropas Savienībai.