• A- A A+
 • Trīs Latvijas universitātes apvienosies konsorcijā

  Aktualizēts 08.07.2020 11:52

  Lai stiprinātu konkurētspēju gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā un nodrošinātu kvalitatīvas izglītības piedāvājumu, trešdien svinīgi parakstīts sadarbības memorands par konsorcija izveidi starp trim Latvijas universitātēm Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU), Liepājas Universitāti (LiepU) un Daugavpils Universitāti (DU) -, kā arī Izglītības un zinātnes ministriju, Zemkopības ministriju, Liepājas, Jelgavas un Daugavpils pilsētu domēm.

  Konsorcija izveide ir pirmais solis augstskolu reformas īstenošanā, veidojot vienotu pārvaldību, tostarp vienu padomi, vienotu attīstības stratēģiju studiju un pētniecības jautājumos, risinot resursu konsolidāciju, respektējot katras universitātes priekšrocības. Tāpat paredzēts apvienot un ieguldīt resursus doktorantūras skolās un cilvēkresursu attīstībā.

  “Ir patiess gandarījums, ka konsolidācijas ideja nāk no Liepājas pilsētas domes, kas ir uzņēmusies iniciatīvu iedrošināt pārmaiņām trīs universitātes. Kopīga pārvaldība, saglabājot daudzus autonomijas elementus, ir šobrīd pasaulē ierasta prakse un augstākās izglītības iestādēm ļauj sasniegt labākus rezultātus ar daudz mazākiem resursiem. Apvienojot resursus, universitātes spēs pilnveidot spēcīgākos studiju virzienus, elastīgāk reaģēt uz nepieciešamajām izmaiņām kā studiju, tā pētniecības procesā,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

  “Latvijas Lauksaimniecības universitātes sniegums pagājušajā gadā ir augsti novērtēts starptautiskajā universitāšu reitingā. Lai turpinātu šo valstiski nozīmīgo studiju programmu un zinātnes izaugsmi, nepieciešams pilnveidot un paplašināt savas kompetences, veidojot ciešāku sadarbību ar Daugavpils Universitāti un Liepājas Universitāti. Šo universitāšu un to sadarbības nozīmīgumu apliecina attiecīgo pašvaldību iesaiste memoranda īstenošanā,” atzīst zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

  Uzsverot apvienošanās ieguvumus, universitāšu vadītāji vienlaikus min, ka, tiecoties uz ekselenci zinātnē, studijās un inovācijās, ir svarīgi saglabāt katras universitātes specifiku, tradīcijas un akadēmisko kapacitāti, nepazaudējot katras universitātes unikalitāti un tradīcijas.

  Ideja par trīs ārpus Rīgas esošu universitāšu konsorciju ir reāls atbalsts Latvijas policentriskai attīstībai, kas deklarēta arī Nacionālās attīstības plānā, tādēļ ir loģiski, ka šādu iniciatīvu atbalsta attiecīgās pašvaldības. Kā norāda pašvaldību vadītāji, Sadarbības memoranda parakstīšana un universitāšu konsorcija izveide ir vēsturisks brīdis, kas ļaus universitātēm stiprināt savas līdzšinējās iestrādes, izvirzīt jaunus mērķus, lai nestu Daugavpils, Liepājas un Jelgavas pilsētu un valsts vārdu pasaulē.

  Mēs dzīvojam nemitīgā attīstībā un mācāmies sekot jaunajam, bet nepazaudēt tradicionāli pārbaudītas vērtības, tāpat esam gatavi ciešākas sadarbības izaicinājumam, vienlaikus nepazaudējot katras atsevišķās universitātes unikālo identitāti.

  Saskaņā ar memorandu konsorcija izveidei un darbības nodrošināšanai ne vēlāk kā līdz 31.jūlijam tiek izveidota vadības grupa un uzraudzības padome. Savukārt līdz 2021. gada 26. februārim konsorcija padomei būs jāizstrādā vienota attīstības stratēģija, zīmols, konsorcija studiju programmu pārstrukturēšanas plāns, kā arī jāveic citi uzdevumi.

  Sadarbības memorands paredz, ka konsorcija sekmīgai izveidei un darbībai atbildīgās ministrijas nodrošina normatīvā regulējuma izstrādi, kā arī sniedz cita veida konsultatīvu atbalstu. Tāpat atbalsta sniegšanu konsorcija izveidē apliecina arī pašvaldības.

  Sadarbības memoranda parakstīšanā kopā ar ministriem piedalījās LLU rektore Irina Pilvere, LiepU rektore Dace Markus, DU rektore Irēna Kokina, Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un Daugavpils domes priekšsēdētājs Igors Prelatovs.

   

  Kontaktinformācija:

  Izglītības un zinātnes ministrijas

  Komunikācijas nodaļa

  prese@izm.gov.lv
  tālr. 67047834, 29251858

   

  Daiga Kļaviņa,

  Liepājas mēra padomniece

  sabiedrisko attiecību jautājumos

  tālr. 29782224

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!