• A- A A+
 • Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes dekāne, Rusistikas un slāvistikas katedras profesore Dr. philol. Elīna Vasiļjeva iecelta par Atzinības krusta komandieri

  Aktualizēts 30.04.2021 10:31

  Valsts prezidents Egils Levits un Ordeņu kapituls 2021. gada 20. aprīlī nolēma atbilstoši Valsts apbalvojumu likuma 30. pantam par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā apbalvot ar Atzinības krustu un iecelt par Atzinības krusta komandieri Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes dekāni, Rusistikas un slāvistikas katedras profesori Dr. philol. Elīnu Vasiļjevu.         

  Daugavpils Universitāte sadarbībā ar biedrību „Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome” izvirzīja Dr. philol. prof. Elīnu Vasiļjevu valsts apbalvojumam par būtisku pienesumu Latvijas ebreju kultūras izpētē un popularizēšanā, kā arī sabiedrības integrācijas veicināšanā.

  Dr. philol. prof. Elīna Vasiļjeva Daugavpils Universitātē (DU) strādā kopš 1992. gada. Svarīgs segments, kam savā akadēmiskajā darbā un zinātniskajā pētniecībā šo gandrīz 30 gadu laikā pievērsusies profesore, ir Latvijas ebreju tautas vēsture un kultūra. E. Vasiļjeva ir sniegusi un sniedz būtisku ieguldījumu Latvijas ebreju kultūras izpētē, kā arī īsteno daudzveidīgu izglītojošu pasākumu klāstu, kas orientēti uz ebreju vēstures un kultūras popularizēšanu.

  Kā Humanitārās fakultātes (HF) docētāja E. Vasiļjeva ik gadu uzstājas starptautiskās zinātniskās konferencēs un publicē zinātniskus rakstus latviešu, angļu un krievu valodā par ebreju kultūru un literatūru, kā arī ebreju uztveri citu tautu kultūrapziņā. Izvērstākais profesores pētījums reprezentēts 2018. gadā izdotajā zinātniskajā monogrāfijā „Ebreju teksts latviešu literatūrā” (Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule” sadarbībā ar apgādu „Mansards”, ISBN 978-9984-14-851-9. 279 lpp.). Viņa ir iniciējusi un kopā ar toreizējā Komparatīvistikas institūta kolēģiem organizējusi starptautiskas zinātniskas konferences „Ebreju teksts Eiropas kultūrā”, kurās piedalījās pētnieki no ASV, Baltkrievijas, Izraēlas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas un Ukrainas. Nolasītie referāti tika izdoti rakstu krājumos „Ebreju teksts Eiropas kultūrā I” (Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2006); „Ebreju teksts Eiropas kultūrā II” (Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2012); „Ebreju teksts Eiropas kultūrā III” (Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2013).

  Humanitārās fakultātes bakalaura studiju programmu 2. st. g. studējošajiem profesore piedāvā izvēles studiju kursu „Ebreju diaspora: vēsture un kultūra”, kurā viņa iepazīstina ar ebreju vēstures nozīmīgākajām norisēm, dzīvesveida raksturīgākajām iezīmēm. Studējošie augstu novērtē docētājas erudīciju, spēju aizraut ar savu stāstījumu un radoši atklāt ebreju kultūras specifiku. Līdztekus tam E. Vasiļjeva jau 11. gadu vada nodarbības par ebreju vēstures un kultūras jautājumiem DU interešu skolas „Humanitārā akadēmija jauniešiem” klausītājiem.

  E. Vasiļjeva ir profesionālās maģistra studiju programmas „Starpkultūru attiecības” direktore. Šīs programmas studējošajiem viņa docē studiju kursu „Starpkultūru komunikācija”, kurā diskutē par tādiem fenomeniem, kā stereotipi, aizspriedumi, tolerance, empātija sasaistē ar dažādu etnosu un valstu kultūrīpatnībām.

  Katru gadu profesore Elīna Vasiļjeva kā DU akadēmiskais personāls piedalās Erasmus + programmas mobilitātē, izmantojot iespēju vieslekcijās stāstīt par ebreju tekstu Latvijas un Eiropas kultūrā ārzemju studentiem Jagaiļa Universitātē Krakovā (Polija), Parīzes Universitātē (Francija), Gracas Universitātē (Austrija), Tallinas Universitātē (Igaunija),  Monsas Universitātē (Beļģija) un citviet.

  E. Vasiļjevai ir svarīgi apzināt un plašākai auditorijai prezentēt Daugavpils ebreju devumu Latvijas un pasaules kultūrā. Viņa ir iniciējusi un sadarbībā ar Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldi kopš 2011. gada ik gadu marta vidū organizē Solomona Mihoelsa dienas, kas ierasti ietver virkni dažāda formāta pasākumu, lai primāri pilsētas iedzīvotāji iepazītu šī izcilā aktiera un režisora personību un radošo darbību. Pasākumu vidū ir gan teatralizēti iestudējumi, gan izstādes un kinoseansi, gan pedagogu profesionālās pilnveides kursi, gan daudzveidīgi radošie konkursi skolēniem un studentiem.

  Profesore E. Vasiļjeva daugavpiliešiem piedāvā mācību ekskursiju „Holokausta komemorācijas vietas Daugavpilī”, kā arī daudzus gadus ir lasījusi lekcijas Daugavpils Ebreju kopienā.

  Savu pētniecisko interešu un sabiedriskās darbības ietvaros profesore sadarbojas ar dažādām Latvijas un Izraēlas institūcijām, piemēram, ar muzeju „Ebreji Latvijā”, Jūdu civilizācijas akadēmisko pētījumu centru „SEFER” u. c.

  Profesores E. Vasiļjevas akadēmiskā, zinātniskā un sabiedriskā darbība ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas sabiedrības saliedētības sekmēšanā, veicinot izpratni par mūsu valstī mītošo etnosu kopīgo vēstures naratīvu, kultūras mantojumu un vienojošajām pamatvērtībām.

  Daugavpils Universitātes kolektīvs sirsnīgi sveic profesori Elīnu Vasiļjevu ar augsto valsts apbalvojumu! Priecājamies un lepojamies!

   

  Sagatavoja

  Humanitārās fakultātes prodekāne

  Dr. philol. Ingrīda Kupšāne

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pasākumu kalendārs

  < Maijs >
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!