• A- A A+
 • Notika „Humanitārās akadēmijas jauniešiem” 2020./2021. st. g. otrā tikšanās reize

  Aktualizēts 19.11.2020 16:25

  2020. gada 14. novembrī video konferenču platformā ZOOM notika DU HF jauniešu interešu izglītības skolas „Humanitārā akadēmija jauniešiem” (HAJ)  2020./2021. studiju gada otrā tikšanās reize.

  Pirmo HAJ nodarbību – „Leksika sadzīvē un tekstos” – vadīja literatūrzinātniece, literatūrkritiķe, Latvijas Rakstnieku savienības laikraksta „konTeksts” redaktore Sandra Ratniece. S. Ratniece jauniešus iepazīstināja ar valodu klasifikāciju un tās kritērijiem (funkcionālā klasifikācija, valodas izplatība, valodas statuss u.c.). Nodarbības vadītāja pastāstīja par leksikoloģiju, leksikas slāņiem un frazeoloģismiem. Jauniešiem tika piedāvāts plašs leksisko kļūdu rakstos un mutvārdos apkopojums un skaidrojums. Nodarbības noslēgumā dalībnieki ar S. Ratnieci diskutēja par okazionālismu un dažādu leksikas slāņu miksēšanu un izmantošanu mūsdienu latviešu rakstnieku darbos, pieminot G. Bereļa, K. Ulbergas, L. Šmites, A. Akmentiņa, A. Manfeldes, I. Gailes, M. Salēja, A. Rutkēvičas, J. Hvoinska, J. Rokpeļņa, A. Aizpurietes, A. Ogriņa, M. Bērziņa, R. Brieža, A. Eipura, D. Sirmās daiļradi.

  Otro HAJ nodarbību – „Tulkojums kā ideoloģisku manipulāciju ierocis: literārā izmeklēšana” – vadīja DU HF Angļu filoloģijas un translatoloģijas katedras pētniece, Dr.philol. Evita Badina. E. Badina sniedza īsu 20. gadsimta 70. gadu beigu un 80. gadu beigu ideoloģiskā fona raksturojumu. Jaunieši uzzināja par anglofonās literatūras tulkošanu Padomju Latvijā cenzūras laikā, manipulatīvās tulkošanas stratēģijām – mazo burtu lietošana, svītrošana/izlaidumi, vājināšana/vispārināšana, aizvietošana, pievienošana, antonīmā tulkošana.  Minētās stratēģijas tika ilustrētas ar piemēriem no Dž. B. Pristli romāna „Trīs vīri jaunos uzvalkos” un Dž. Steinbeka romāna „Dusmu augļi”. HAJ dalībniekiem bija iespēja iejusties padomju tulkotāju lomā, veicot tulkojumu no angļu valodas latviešu valodā, izmantojot vienu no manipulatīvās tulkošanas stratēģijām.

  Nākamā HAJ nodarbība notiks 2020. gada 12. decembrī! Uz drīzu tikšanos!

  Interešu izglītības skola „Humanitārā akadēmija jauniešiem” Daugavpils Universitātes Humanitārajā fakultātē darbojas jau vienpadsmito gadu. Tā izveidota 2010. gadā, un jauniešu izglītošana tika aizsākta no 2011. gada februāra. „Humanitārā akadēmija jauniešiem” ir interešu izglītības instruments, kas nodrošina aizraujošu lekciju un praktisko nodarbību ciklu Latvijas vidusskolu 10.–12. klašu skolēniem, arodskolu audzēkņiem un citiem jauniešiem, kuri padziļināti interesējas par humanitārajām zinātnēm.

  Kopumā pirmo 10 gadu darbības laikā HAJ ir apmeklējuši 1013  jaunieši, sertifikātus par vismaz 50% apmeklēto nodarbību saņēmuši 540 jaunieši.

  Par katru HAJ apmācību gadu un vairāk nekā 50 procentiem apmeklētu nodarbību jaunieši saņem sertifikātu. Tas sniedz priekšrocību – 10 papildu punktus, stājoties DU Humanitārās fakultātes studiju programmās.

  „Humanitārajā akadēmijā jauniešiem” lekcijas lasa un praktiskās nodarbības vada kompetenti un erudīti Latvijas kultūras un mākslas darbinieki, ārzemju vieslektori un Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes docētāji.

  FOTOGALERIJA

  Papildu informācija:
  t.: 22142679
  e-pasts: humanitara.akademija@inbox.lv
  „Humanitārās akadēmijas jauniešiem” lapa Facebook 

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pasākumu kalendārs

  < Jūlijs >
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!