• A- A A+
 • In Memoriam

  Aktualizēts 20.04.2021 16:59

  JEĻENA KOROĻOVA (1951–2021)

  20. aprīļa rītā mūžībā devās Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta asociētā profesore, pētniece Jeļena Koroļova.

  Kā Maskavas Valsts Universitātes Filoloģijas fakultātes absolvente viņa atbrauca uz Daugavpili 1977. gadā un nostrādāja mūsu universitātē 44 gadus, uzsākot docētājas darba gaitas Krievu valodas katedrā. Jeļena Koroļova izgājusi visus studiju un zinātniskās karjeras pakāpienus un jau pēc pusotras desmitgades bija atzīta autoritāte savā jomā. Viņa aizstāvēja disertāciju, kļuva atpazīstama un cienījama pētniece, reprezentējot Latvijas zinātni un Daugavpils Universitāti starptautiskā mērogā. Pašaizliedzīgi darbojās gan zinātniskajā pētniecībā, gan jauno speciālistu sagatavošanā Latvijā un ārpus tās robežām, pārstāvot Daugavpils Universitāti ārvalstu izglītības un zinātnes iestādēs Polijā (Jagaiļa Universitātē Krakovā) un Krievijā (Pleskavas Valsts universitātē, V. Beringa Kamčatkas Valsts universitātē u. c.). Jeļena Koroļova sagatavojusi vairākus simtus valodniecības speciālistu, veidojusi jaunākās paaudzes priekšstatu sistēmu par valodu un kultūru, etnolingvistiku, krievu dialektoloģiju, mūsdienu krievu valodu, sociolingvistiku.

  Kolēģi un studenti cienīja asoc. prof. Jeļenu Koroļovu par viņas plašo erudīciju, nevainojamo profesionalitāti un patieso aizrautību ar krievu valodas vēstures problēmām, dialektoloģijas aspektiem, etnolingvistikas un etnokulturoloģijas jautājumiem. Jeļena Koroļova bija nenogurdināma pētniece un entuziaste, daudzu jo daudzu ekspedīciju un zinātnisku konferenču dalībniece, kā arī iniciatore, apceļoja Baltiju, Krieviju, Austrumeiropu. Viņas zinātniskās publikācijas un monogrāfijas iekļautas filoloģijas un reģionālistikas pētījumu zelta fondā. Katrs jaunais zinātnieks, kas raksta promocijas darbu par krievu valodas vēsturi vai dialektoloģiju, vienmēr atsaucas un citē Jeļenas Koroļovas veidotās fundamentālās vārdnīcas: „Vienas ģimenes dialektālo vārdnīcu I, II” (Диалектный словарь одной семьи I, II), „Latgales vecticībnieku dialektālo vārdnīcu” (Диалектный словарь староверов Латгалии). Viņa ir 6 monogrāfiju un vairāk nekā 50 zinātnisko rakstu autore.

  Jeļena Koroļova bija starptautiski atpazīstama Latgales vecticībnieku pētniece, Starptautiskās Slāvistu komitejas vecticībnieku izpētes komisijas locekle, Starptautiskās Latvijas slāvistu komitejas (baltu-slāvu kontaktu izpēte) locekle. Kopš 1977. gada veica padziļinātu Latgalē dzīvojošo vecticībnieku dialektālās valodas, kultūras un folkloras izpēti. Viņas pierakstītās vecākās paaudzes iedzīvotāju mutvārdu liecības bija unikālas, izzūdošas kultūras un valodas vienības. Asoc. prof. Jeļena Koroļova bija neatlaidīgs un pacietīgs savas jomas darbarūķis, par spīti smagajai slimībai viņa turpināja docētājas darbu līdz pēdējām dienām.

  Jeļena Koroļova bija draudzīgs un atklāts cilvēks, kas novērtēja gudru sarunu un labu diskusiju. Profesore sevi pilnvērtīgi realizēja personiskajā dzīvē: bija mīlēta un mīloša sieva, mamma un vecmāmiņa. 2021. gada vasarā Jeļena Koroļova svinētu savu 70. dzīves gadskārtu.

  Lai Dievs dod Jums debesis! Vieglas smiltis, dārgā profesore!

  No sirds jūtam līdzi tuviniekiem!

   

  Daugavpils Universitātes

  Humanitārās fakultātes un Humanitāro un sociālo zinātņu institūta kolēģi

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pasākumu kalendārs

  < Decembris >
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!