• A- A A+
 • HAJ jaunieši iepazīst kinomākslu un latīņu valodu

  Aktualizēts 18.02.2013 21:32

  2013. gada 16. februārī notika Daugavpils Universitātes jauniešu interešu izglītības skolas „Humanitārā akadēmija jauniešiem” (HAJ) trīsgadīgās mācību programmas 3. mācību gada piektais nodarbību cikls. Gūstot jaunas zināšanas, diena tika pavadīta iedvesmojošā, labvēlīgā un draudzīgā gaisotnē.

  Akadēmijas aizbildnis, daudzu jauniešu un viņu vecāku elks, leģendārais latviešu kinorežisors Jānis Streičs lasīja lekciju „Latviešu klasiskā kino pamatlicēji”. No kino profesionāļa pozīcijām viņš stāstīja par kino pirmsākumiem, par tehniskā un estētiskā aspekta mijiedarbi kino evolūcijā, analizēja Holivudas kinoindustrijas veiksmes stāstu. J. Streičs raksturoja kino attīstību Latvijā, pievērsās spilgtām ar latviešu kino aizmetņiem saistītām personībām. Viņš „portretēja” 1939. gada filmas „Zvejnieka dēls” (1939) režisoru Vili Jāni Lapenieku (1908—1983) un viņa dēlu, kinooperatoru Vili Mārtiņu Lapenieku (1931–1987), kas, gūstot lielus panākumus, strādājis Holivudā, dokumentējis prezidentu Dž. F. Kenediju, nozīmīgo 20. gadsimta 40. – 60. gadu kinorežisoru Leonīdu Leimani un talantīgo kinorežisoru, scenāristu, dziesmu tekstu un mūzikas autoru Pāvelu Armandu, kas padomju laikā sniedza būtisku artavu latviešu kino attīstībā.

  Lekcijas laikā tika aktualizēti mazāk zināmi jautājumi par zinātnes attīstības, kino industrijas, filmas budžeta un filmas kvalitātes mijiedarbi. Režisors iepazīstināja ar savu redzējumu par latviešu kino lomu un vietu pasaules kino procesu attīstībā, norādīja uz mazas nācijas kino industrijas problēmām. Viņš saskata latviešu kino perspektīvas, kļūstot par lielākas kino industrijas atzaru. Lekcijas laikā J. Streičs atklāja dažas savas radošās ieceres.

  Pēc nodarbības J. Streičs „iestudēja” HAJ dalībnieku kopbildi.

  Lekciju „Latīņu valoda” vadīja Daugavpils Universitātes asociētais profesors Dr. filol.Anatolijs Kuzņecovs. Lektors jauniešiem stāstīja par latīņu valodas statusu mūsdienu lingvistiskas telpā. Lekcijas laikā tika sniegts dažu latīņu, latviešu un krievu valodas gramatisko kategoriju sastatījums: dzimte, lietvārdu locījumi, deklinācijas un konjugācijas. Jaunieši mācījās lasīt un saprast latīņu spārnotos teicienus.

  Foto galerija: 16.02.2013. “Humanitārās akadēmijas jauniešiem” (HAJ) 5. nodarbība 2012./2013. studiju gadā

  Scientia potentia est (tulk. Zināšanas ir spēks), kopā ar jauniešiem HAJ darbības organizētāji un lektori secināja 16. februāra piesātinātā lekciju cikla noslēgumā.

  Uz tikšanos martā!

  HAJ darbību atbalsta:

  5598-6204-s 5696-6318-s

  HAJ vadītāja

  Papildus informācija:
  prof. Maija Burimat.: 654 24238
  e-pasts: maija.burima@du.lv

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!