• A- A A+
 • DU zinātnieki atklāj jaunu parazīta sugu

  Aktualizēts 19.07.2019 16:42

  Daugavpils Universitātes pētnieki atrada un sadarbībā ar Dabas pētījumu centru Viļņā (Lietuva) aprakstīja jaunu parazīta sugu, kas ir rets gadījums parazitoloģijas jomā. Kopumā parazītu daudzveidība ir diezgan labi izpētīta un aprakstīta, jo parazīti ir intereses objekts gan medicīnā, gan veterinārmedicīnā.

  Zinātnē jaunu parazītu sugu nosauca par Sarcocystis ratti. Parazīts tika atrasts melnās žurkas muskulatūrā. Parazīta nosaukums tika izveidots, izmantojot starpsaimnieka latīnisko nosaukumu Rattus rattus. Turpmāki pētījumi nepieciešami par jaunatklātā parazīta attīstības ciklu un izplatību, jo šobrīd tas tika atrasts tikai Latvijā. Sugas aprakstīšanā piedalījās Dzīvības Zinātņu un Tehnoloģiju Institūta pētnieki Muza Kirjušina un Inese Gavarāne, un DU doktoranti Viktorija Kirilova un Evita Grāvele.

  Svarīgi piebilst, ka Sarcocystis ģints parazīti ir parazitārās slimības sarkocistozes ierosinātāji. Atkarībā no invāzijas formas, parazīts cilvēkā var lokalizēties zarnu traktā vai muskuļaudos, retāk nervaudos. Slimības gadījumi tiek reģistrēti visā pasaulē un to skaits palielinās. Latvijā savvaļā parazīts ir sastopams daudzos dzīvniekos: mežacūkās, aļņos, stirnās, lapsās, melnās žurkās. Doktoranti ir pateicīgi Erasmus+ programmai par iespēju studiju mobilitātes ietvaros izstrādāt promocijas darbu un sasniegt tādus ievērojamus rezultātus.

  Zinātniskais raksts ir publicēts žurnālā Parasitology Research: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00436-019-06393-9

  Sarcocystis ratti n.sp. bilde (Prakas et al., 2019)

  Muza Kirjušina un Inese Gavarāne
  Dzīvības Zinātņu un Tehnoloģiju Institūts

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!