• A- A A+
 • DU 95 gadu jubilejas ietvaros notika grāmatas „Stepons Seiļs. Dienasgrāmatas 1924-1979” atvēršanas svētki

  Aktualizēts 13.11.2016 10:09

  2016. gada novembra pirmā nedēļa Daugavpils Universitātē aizritēja svinīgā gaisotnē. DU darbinieki, studējošie un viesi pulcējās dažādos pasākumos, lai atzīmētu universitātes 95. gadskārtu.

  Pasākumu programmas ietvaros 2016. gada 4. novembrī notika Annas Seiles sastādītās grāmatas „Stepons Seiļs. Dienasgrāmatas 1924-1979” atvēršanas svētki. Stepons Seiļs (1909–1979) starp vēsturniekiem, literatūrzinātniekiem un izglītības darbiniekiem pazīstams kā pašaizliedzīgs Latgales patriots, literāts, publicists un sabiedriskais darbinieks, kas savās dzimtajās mājās Makašānu pagasta „Kļovos” izveidoja vērtīgu latgaliešu grāmatu un periodisko izdevumu bibliotēku, kurā apkopots Latgales un latgaliešu kultūras mantojums. Stepona Seiļa vedekla Anna Seile ir veikusi lielu ieguldījumu S. Seiļa autobiogrāfisko tekstu apzināšanā, atlasījusi un iekļāvusi izdevumā kolorītākos un kultūrvēsturiski nozīmīgākos grāmatnieka dienasgrāmatu izrakstus, kas liecina par attieksmi pret latgaliskumu Latvijas sabiedrībā.

  Grāmatas atvēršanas pasākumu vadīja atbildīgā par izdevuma publicēšanu DU profesore Maija Burima. Klātesošos uzrunāja DU rektors profesors Arvīds Barševskis. Viņš uzsvēra, ka  šīs grāmatas izdošana Daugavpils Universitātei 95. jubilejas kontekstā ir liels gods. Tas ir zīmīgs notikums, kas sasaucas ar universitātes pirmsākumiem, kad toreizējo Daugavpils skolotāju institūtu vadīja Stepona Seiļa māsīca Valerija Seile.

  Klātesošos uzrunāja arī LU profesore Janīna Kursīte, DU asociētais profesors Henrihs Soms, Stepona Seiļa mazdēli Valērijs Seilis un Guntars Seilis, grāmatā ievietotās S. Seiļa biogrāfijas autore, „Latvijas Avīzes” žurnāliste Līga Stīvere. Emocionālu un S. Seiļu raksturojošu stāstījumu piedāvāja dienasgrāmatu izrakstu sastādītāja Anna Seile. Savās atmiņās viņa atklāja interesantus faktus no grāmatnieka biogrāfijas. A. Seile pateicās ikvienam, kas iesaistījās grāmatas veidošanā – prof. Janīnai Kursītei un prof. Maijai Burimai par S. Seiļa dienasgrāmatu nozīmes zinātnisko novērtējumu, kas aktualizēts abu sarakstītajā grāmatas priekšvārdā; Marinai Stočkai par atsaucību un veiksmīgo komunikāciju grāmatas maketa veidošanas procesā, kā arī Ligitai Bīberei un Janai Butānei-Zarjutai par rūpīgo grāmatas teksta rediģēšanas un korektūras darbu.

  Pasākums pulcēja daudz interesentu, kuru vidū bija arī kuplās Seiļu dzimtas pārstāvji, tuvinieki un draugu loks.

  Pēc pasākuma tika saņemti atzinīgi vārdi no grāmatas sastādītājas A. Seiles, kuros uzteikta ar intelektuālu slodzi piesātinātā pasākuma apbrīnojami sirsnīgā un reizē lietišķā atmosfēra, un secināts, ka  tādu sirsnību un atvērtību var piedzīvot tikai Latgalē!

  Grāmata „Stepons Seiļs. Dienasgrāmatas 1924-1979” izdota Daugavpils Universitātes akadēmiskajā apgādā “Saule” sērijā „Mana Universitāte”.

  Sastādītāja: Anna Seile

  Atbildīgās par izdevumu: Dr. philol., profesore Janīna Kursīte, Dr. philol., profesore Maija Burima

  Redaktore: Ligita Bībere

  Korektore: Jana Butāne-Zarjuta

  Māksliniece: Solvita Kukle

  Maketētāja: Marina Stočka

  Ar grāmatu var iepazīties DU HF „Latvijas studiju centrā”. Drīzumā tā būs pieejama DU bibliotēkā,  Latgales Centrālajā bibliotēkā un citur Latvijā.

  Par grāmatu „Stepons Seiļs. Dienasgrāmatas 1924-1979” masu medijos:

  http://www.la.lv/ieskats-latgales-gramatnieka-personiba/

  http://visitlatgale.com/lv/events/view?id=2879

  FOTOGALERIJA

  Papildu informācija: 

  Dr. philol. prof. Maija Burima
  t.: 654 24238
  e-pasts: maija.burima@du.lv

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!