• A- A A+
 • 2019. gada 1. decembris – 2020. gada 29. februāris

  Aktualizēts 18.02.2020 09:40

  Daugavpils Universitātē ERAF finansētā projekta ietvaros fizikas, ķīmijas un bioloģijas zinātnieku grupa trīs gadu garumā ir īstenojusi pētījumus luminoforu izstrādes un pielietošanas jomā, radot zināšanas, kuras tālāk iespējams izmantot vairāku zinātņu nozaru ietvaros.

  Ķīmiskas zinātnes nozarē ir izstrādātas plānotas sintēzes metodes, ar kuru palīdzību iegūti virkni jaunu luminoforu prototipu ar lietderīgām īpašībām – intensīvu luminiscence, augstu stabilitāti un jutīgumu, ko izpētīja projekta īstenošanas laikā, veicot perspektīvāku lumionoforu atlasi. Pētījumu rezultātā ir patentēts jaunizstrādātais daudzsološais luminofors, ar kuru palīdzību var vizuālizēt bioloģiskus objektus. Spektroskopijā ir veikta sintezēto savienojumu daudzpusīga spektrālā raksturošana un pielietošana dažādu objektu krāsošanai. Bioloģijā (veterināras zinātnēs) ir aplūkota un pierādīta jauniegūto krāsvielu iespējama izmantošana dažādu dzīvo šūnu un organismu mikriskopēšanai. Šie pētījumi veikti sadarbībā ar BMC pētniekiem un iegūtie rezultāti pielietojami medicīnas, biotehnoloģijas un bioloģijas turpmākajā attīstībā. Ir noskaidrots, ka jaunas luminiscentas krāsvielas tik izteiksmīgi krāso augu, mikroorganismu un parazītu šūnas, ka to var sekmīgi pielietot mikroskopijā, kam ir izstrādātas atbilstošas metodes un protokoli un viena no metodēm tika patentēta.

  Pētījumi notiek darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma „Praktiskas ievirzes pētījumi” Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansētā projekta „Jaunu luminiscentu savienojumu molekulārais dizains diagnostikas mērķiem”, vienošanās Nr. 1.1.1.1/16/A/211, ietvaros.

  Papildinformācija:
  Jeļena Kirilova
  projekta zinātniskā vadītāja,vadošā pētniece
  E-pasts: jelena.kirilova@du.lv

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pasākumu kalendārs

  < Oktobris >
  27 28 29 30 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!