• A- A A+
 • 09.09.2015. “Dzejas dienu” ietvaros notika “Austrumlatvijas literārās akadēmijas” tekstu kopkrājuma “Rainis un Aspazija Austrumlatvijas literātu balsīs” atvēršanas svētki

  Aktualizēts 20.09.2015 19:22

  13653-15077-n

  2015. gada 9. septembrī Daugavpils Universitātes Humanitārā fakultāte (HF) tradicionālo “Dzejas dienu” ietvaros iesaistījās Vislatvijas Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas svinībās. Lai popularizētu abus pasaules mēroga literātus un iekonturētu viņu gara mantojumu mūsdienu kultūras kontekstā, HF organizēja gan akadēmiskus lasījumus, gan aktivitātes, kas īsteno zinātniskās domas pārnesi uz sabiedrību.

  Dr. philol., prof. Maija Burima lekcijā raksturoja Raiņa un Aspazijas personības un daiļrades komplicēto uztveri, uzsverot, ka abi dzejnieki un dramaturgi ienesuši fundamentālas izmaiņas ne vien laikmeta literatūras tekstu formā, stilā, izteiksmē, problemātikā, bet arī polemizējuši par nozīmīgiem sociāliem jautājumiem, snieguši valstiski svarīgu devumu. Lekcijā tika pieteikti un izvērsti jautājumi par to, cik  saprasta vai mīklaina ir Raiņa un Aspazijas jaunrade sava laikmeta un mūsdienu lasītājam, kādi abu literātu dzīves un daiļrades aspekti visvairāk aktualizēti šajā gadā, un kas vēl veicams, lai apzinātu un saglabātu rakstnieku ar roku rakstītos manuskriptus, vēstules, kā arī, lai Aspazija un Rainis kļūtu par Latvijas kultūras zīmoliem.

  Prof. M. Burimas vadītajā “Raiņa dzejas zinātniskās interpretācijas meistarklasē” notika iedziļināšanās literāta simboliskajā dzejā.  Abu zinātnisko pasākumu dalībnieki tika aicināti  DU laukumā pie Raiņa krūšutēla, lai  salīdzinātu, kā mākslinieka Induļa Folkmaņa radītais literāta atveids atšķiras no viņa veidola sadzīvē, ko lekcijas laikā varēja vērot dokumentālajos kinokadros.

  Noslēgumā katrs zinātnisko pasākumu dalībnieks mēģināja īsi raksturot Raini. Izskanēja šādi viedokļi: Rainis tiecās pierādīt savus priekšstatus par dzīvi un nekad no tiem neatteicās, radoša personība, mīklains un dāsns, izturīgs, vienkāršs, duāls, augstvērtīgs, radošs, darbīgs, inteliģents, zinošs, tūkstošveidis.

  “Dzejotavā” kā dzejas un rakstniecības tekstu un interpretāciju izpausmes vietā un laikā piedalījās ap 80 dalībnieku no DU, Daugavpils skolām un citi interesenti. Ar uzrunu – “Dzeja un dzejošana masu – elitārās kultūras kontekstā” “Dzejotavas” darbu atklāja Dr. philol. Ingrīda Kupšāne, kura pauda pārliecību, ka laba dzeja var būt ne tikai dažu intelektuāļu intīma pārdzīvojuma objekts, bet tā var kļūt par aizraujošu kolektīvu piedzīvojumu, uz ko orientēts arī „Dzejotavas” pasākums.

  Klausītājus aizrāva Dr. philol. Valentīna Lukaševiča priekšlasījums par klasiskās un mūsdienu dzejrades principiem salīdzināmā skatījumā. V. Lukaševičs mudināja jauniešus izmēģināt sms dzejas iespējas, jau pasākuma laikā uzrakstot un nosūtot saviem draugiem īsziņu ar pašsacerētu dzejoli.

  Latvijas Literatūras centra direktors, apgāda “Mansards” vadītājs Dr. philol. Jānis Oga priekšlasījumā par mūsdienu intelektuālās oriģināliteratūras un tulkojumu izdošanu globālo kultūras procesu kontekstā pārsteidza klausītājus ar statistiku par to, cik mazos metienos pašreiz Latvijā tiek publicēta daiļliteratūra un cik augsti kvalificētam jābūt daiļliteratūras tulkotājam.

  “Dzejotavas” laikā tika atvērts DU biedrības „Intelekta parks” koordinētās topošo literātu programmas “Austrumlatvijas literārā akadēmija” dalībnieku sagatavotais tekstu kopkrājums “Rainis un Aspazija Austrumlatvijas literātu balsīs”.

  Šī krājuma autori piedāvāja ieklausīties savos darbos. Dzeju un prozas fragmentus lasīja Jana Ķapsņa,  Valentīns Lukaševičs, Juoņs Ryučāns, Egita Terēze-Jonāne, Dagnija Bramane, Oļesja Soboļevska, Jeļena Vorošilova, Ilona Gruznova un Linda Mozumača.

  Lai popularizētu Raiņa un Aspazijas gadu,  Daugavpils avīzē “Сейчас” tiek publicēts sarunu cikls ar Raiņa daiļrades ekspertiem. 2015. g. 27. augusta numurā  var lasīt interviju ar DU HF prof. Maiju Burimu par Raiņa un Aspazijas gada izaicinājumiem, sasniegumiem un nerealizētajām iespējām.

  Intervijas interneta versija lasāma ŠEIT

  FOTOGALERIJA

  Papildu informācija:
  DU HF dekāne prof. Maija Burima
  Adrese: Vienības iela 13, 314. kab.
  Telefons: +371 65422611
  E-pasts: maija.burima@du.lv

  Biežāk apmeklētās saites

  Seko mums

  Raksti mums

  Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

  Rakstīt ziņu

  Pasākumu kalendārs

  < Septembris >
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 1 2 3

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!